Český knižní trh požádal premiéra Andreje Babiše o pomoc

foto Prodej knih, knihkupectví - ilustrační foto.

Praha - Nakladatelé, distributoři a provozovatelé knihkupeckých sítí v otevřeném dopise požádali premiéra Andreje Babiše (ANO) o finanční pomoc při záchraně českého knižního trhu. Rozhodnutí vlády o uzavření většiny obchodů včetně knihkupectví je podle nich pro český knižní trh fatální. ČTK o tom dnes za nakladatelství Euromedia Group informovala Helena Frantová. Společnost Albatros Media v samostatném prohlášení apeluje na to, aby knihkupectví byla otevřena hned poté, co se rozhodne o uvolňování dosavadních opatření. O podporu čtenářů žádají také nezávislá a malá nakladatelství.

S premiérem bude o dopise nakladatelů a knihkupců mluvit ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), sdělila dnes na dotaz ČTK mluvčí ministerstva Michaela Lagronová. Zaorálek plánuje, že se s vydavateli a nakladateli přes telefon či videokonferenci spojí. Už nyní mohou podle mluvčí ale využít program zaměstnanosti Antivirus a vztahují se na ně opatření a úlevy vyplývající z takzvaného liberačního balíčku. Další podporou může i pro tuto oblast podnikání podle ní být program Covid a Covid II.

"Apelujeme především na zachování knižního průmyslu, pokud možno ve stavu, v jakém byl před vládou vyhlášenými opatřeními, tím míněno, že je nezbytná finanční podpora dříve než po odeznění současného nouzového stavu, vyčíslení škody a následné úhradě utrpěné škody," píše se ve společném dopise zaslaném 24. března.

Pod ním jsou mimo jiné podepsáni předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů Martin Vopěnka, generální ředitel Albatros Media Václav Kadlec, Petr Dobrovský, jednatel společností Dobrovský a Knihy Dobrovský, Jiří Michek, jednatel společnosti Kosmas, Jan Kanzelsberger, předseda představenstva společnosti Kanzelsberger.

Albatros Media, který je i distributorem knih, uvedl, že pokud chtějí čtenáři podpořit nakladatele, mají kupovat knihy přes internet přímo u nich. Kadlec připomněl, že e-shopy zůstaly jedinými většími odběrateli knih. "Tvoří ale jen okolo 20 procent našich celkových tržeb z maloobchodu, o zbývajících 80 procent tedy každým dnem přicházíme," uvedl.

K úplné obnově přerušené činnosti nedojde podle autorů dopisu okamžikem uvolnění současných opatření. Start bude trvat měsíce, neboť obavy a opatrnost společnosti budou mít vleklý charakter a knihy nebudou vyhledávanou komoditou pravděpodobně dříve než na Vánoce. Proto žádají premiéra, aby v první řadě zavčasu mohli požádat o plnou náhradu škody způsobené v souvislosti s krizovými opatřeními.

Dvě desítky malých nakladatelů sdružených do platformy Knihex dnes požádaly čtenáře, aby si v době, kdy se distributoři dostávají do finančních potíží, objednávali knihy přímo od nakladatelů. Vymýšlejí nový obchodní model, "který zajistí přímou spolupráci malých nakladatelství (...) a nezávislých knihkupců především v regionech". Kvůli získání podpory usilují o setkání s ministrem kultury, uvedli.

Z poslední zprávy o českém knižním trhu vydané Svazem českých knihkupců a nakladatelů vyplývá, že Češi v roce 2018 utratili za knihy 8,3 miliardy korun včetně DPH, tedy o 250 milionů korun meziročně více.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je sobota 27. února 2021

Očekáváme v 5:00 2°C

Celá předpověď