Český generál NATO vidí možnosti pro zlepšení vztahů s Ruskem

foto Ilustrační foto - Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel.

Moskva/Washington - Zlepšení vztahů mezi Severoatlantickou aliancí a Ruskem je možné, v dialogu je nutné pokročit od vágních témat ke konkrétním věcem. Podle agentury TASS to dnes prohlásil český generál Petr Pavel, který je šéfem Vojenského výboru NATO, tedy nejvyššího vojenského orgánu aliance.

"Jsem vždy opatrným optimistou," prohlásil Pavel na dotaz TASS, zda Rusko se Západem mohou překonat nynější období vyhrocených vztahů a nechat za sebou dědictví studené války.

"Věřím, že šance na lepší vztahy mezi NATO a Ruskem existuje," uvedl český generál. "Potřebujeme více podnětů, aby se dialog posunul vpřed. Dosud je standardní agenda docela vágní. K pokroku je třeba větší konkrétnost," dodal.

Pavel podle TASS také v souvislosti s komentováním situace v pobaltských republikách vyzval k opatrnosti při užívání termínu ruská agrese, neboť vedení NATO v aliančním Estonsku, Litvě a Lotyšsku nezaznamenalo žádné známky otevřeného násilí proti svým jednotkám, které tam působí. I když v regionu panuje zvýšené politické napětí, území pobaltských členů aliance a ani jejich vzdušný prostor není narušováno, řekl.

"Všichni pozorujeme, že v regionu je zvýšená vojenská přítomnost, koná se více cvičení, více letů letadel dlouhého doletu a je zde zvýšená činnost tajných služeb. Já bych to ale nenazýval agresí," vysvětlil český generál.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 15:00 20°C

Celá předpověď