Český elektrický pick-up oslavil třicetiny

foto Elektromobil Škoda Favorit Pick-up v muzeu veteránů Cabrio Gallery v Dobřenicích.

Teprve nyní se v Americe do povědomí širší veřejnosti dostávají elektřinou poháněné automobily s karosérií pick-up. Ovšem v pobočném závodě Elcar Ejpovice plzeňské Škody již v letech 1991 až 1993, tedy zhruba před třiceti lety vyráběli kromě elektrického hatchbacku vzniklého přestavbou klasické Škody Favorit také tento model s karosérií pick-up.

Fotogalerie

Jeden z velmi dochovaných kusů objevil redaktor Autonaelektřinu.cz v hale muzea veteránů Cabrio Gallery v Dobřenicích nedaleko od Hradce Králové.

„Jedná se o vůz vyrobený v roce 1992. Je unikátní tím, že má pravostranné řízení a navíc řadu doplňků, které se montovaly jen na exportní verze a pro tuzemské zákazníky nebyly k dispozici. Tento konkrétní exemplář v devadesátých letech ho využívalo ve svých komunálních službách město Oxford. Mnoho ovšem nenajezdilo. Dodnes má na tachometru jen 2100 najetých kilometrů,“ vysvětluje majitel muzea Pavel Kalina. Auto koupil v loňském roce a nyní si ho společně s dalšími desítkami exponátů můžou každou sobotu prohlédnout návštěvníci muzea.

Tento vůz poháněl elektromotor s výkonem 21 koňských sil. Zajímavostí je zachování klasické mechanické převodovky, byť pátý rychlostní stupeň byl zablokován. Maximální rychlost vozu činila 80 kilometrů v hodině a dojezd díky sadě čtrnácti olověných baterií dosahoval v ideálních podmínkách 80 kilometrů.

Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je pondělí 2. října 2023

Očekáváme v 21:00 16°C

Celá předpověď