Český animovaný film Dcera posbíral už padesátku cen

foto Screenshot z filmu Dcera.

Praha - Animovaný film Dcera Darji Kaščejevové, která s ním byla nominována na Oscara, sesbíral po světě už přes 50 festivalových úspěchů. Jiří Vaněk ze Státního fondu kinematografie ČTK sdělil, že si film během jara a léta připsal ceny z Palm Springs, Lisabonu, Tokia, Stuttgartu, Cambridge, nominaci na studentskou cenu BAFTA nebo výběr do oficiální sekce festivalu v japonské Hirošimě. Snímek se už tak podle něj přiřadil k nejoceňovanějším českým projektům.

Fotogalerie

Dlouhodobé úspěchy českých filmařů v oblasti animované a krátké tvorby reflektuje i Česká filmová a televizní akademie, která bude od příštího ročníku nově udílet samostatnou cenu, Českého lva za animovaný a krátký film.

"Z filmu Dcera se stal opravdu festivalový fenomén, ´rolling stone´, který se po pandemické přestávce valí z kopce dál. Mám radost, že ho na konci srpna uvidí diváci v českých kinech v rámci pásma FAMU v kině," uvedl Martin Vandas ze společnosti MAUR Film, která filmy Kaščejevové koprodukuje.

Krátký animovaný film Dcera získal do letošního jara studentského Oscara, nominaci na klasického Oscara a řadu zahraničních cen. Nejnovější cena pro film Dcera dorazila z amerického filmového festivalu v Palm Springs, kde byla porotou vybrána jako Nejlepší studentský animovaný krátký film. V červnu byla nominována také na cenu BAFTA Student Film Award a do oficiálního výběru festivalu animovaných filmů v japonské Hirošimě.

Květnový festival animovaného filmu Monstra v portugalském Lisabonu udělil Dceři dvě ceny, za nejlepší studentský krátký film a Zvláštní cenu od seniorské poroty. Z festivalu v německém Stuttgartu přibyla cena Young Animation Award a v Tokiu festivalová cena Grand Award. Festival Glas Animation v kalifornském Berkeley ocenil český krátký snímek v kategorii nových talentů. Porota studentského festivalu Watersprite v Cambridge udělila Dceři rovnou tři ceny, a to za film roku, cenu za animaci a cenu za režii.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 5. března 2021

Očekáváme v 17:00 3°C

Celá předpověď