Česko zatím neobdrželo reakci na žádost o omluvu Skotské fotbalové asociace

foto Ilustrační foto - Utkání 2. kola skupiny A fotbalové Evropské ligy: AC Sparta Praha - Glasgow Rangers, 30. září 2021 v Praze. Glen Kamara z Rangers (vpravo) opouští hřiště po obdržení červené karty.

Praha - Česká republika zatím neobdržela oficiální reakci na žádost ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) o omluvu Skotské fotbalové asociace kvůli výrokům jejího poradce po zápase Evropské ligy mezi pražskou Spartou a Glasgow Rangers. Na dotaz ČTK to dnes sdělilo ministerstvo zahraničí. Kulhánek si na začátku října předvolal britského velvyslance v ČR Nicka Archera, aby s ním jednal o urážkách českých dětí v médiích a na internetu v souvislosti s utkáním.

Zápasu na stadionu Sparty na konci září mohli přihlížet jen dětští diváci s doprovodem, opakovaně bučeli na hráče tmavé pleti Glena Kamaru. Britská média, trenér Rangers i Kamarův právník chování diváků odsoudili.

Poradce svazu pro rovnoprávnost a diverzitu Marvin Bartley na twitteru napsal, že v žádném případě nešlo o chybu dětí, protože se chovají tak, jak to vidí u dospělých. "Jakou šanci mají, když jsou vloženi do misky se shnilým ovocem," doplnil a k vyjádření přidal fotografii shnilých jahod. Kulhánek Archera požádal, aby tlumočil Skotské fotbalové asociaci žádost o omluvu, případně o jednoznačné distancování od poradce.

"Oficiální zprávu nemáme, ale požadavek ministra zopakoval tento týden při návštěvě Skotska pan náměstek Martin Smolek," sdělila ČTK mluvčí ministerstva Eva Davidová. Smolek ve Skotsku byl u znovuotevření honorárního konzulátu v Edinburghu.

Mladí fanoušci bučením dávali najevo svou averzi k finskému záložníkovi tmavé pleti, který v březnovém osmifinále Evropské ligy proti Slavii obvinil obránce Ondřeje Kúdelu z rasistické urážky. Kamara tehdy ohlásil, že na něj od Kúdely směřovala rasistická poznámka, po utkání jej pak fyzicky napadl. I když Kúdela rasismus popřel, dostal od asociace UEFA zákaz startu v deseti zápasech, a přišel tak o mistrovství Evropy. Kamarovi za útok na Kúdelu zastavila disciplinární komise činnost na tři utkání.

Podle Kulhánka nevole, která se vůči Kamarovi projevila, neměla nic společného s jeho barvou pleti, ale se zmíněnými dřívějšími událostmi.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je sobota 27. listopadu 2021

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď