Česko si připomnělo výročí 17. listopadu

foto Devátý ročník oslav svobody známých jako Korzo Národní zaštiťuje heslo "O svobodu se musíme starat“, 17. listopadu 2022, Praha.

Vládní i opoziční politici i řada kandidátů na prezidenta si na pražské Národní třídě připomněli výročí 17. listopadu 1989 a 1939. Většina z nich zdůraznila hodnotu svobody a demokracie a upozornila, že tyto hodnoty nejsou samozřejmé. Zazněly i připomínky nynějšího konfliktu na Ukrajině. Prahou prošly i průvody demonstrantů proti vládě, na podporu Ukrajiny nebo za ochranu klimatu. Za deštivého počasí se pražských vzpomínkových akcí účastnily tisíce lidí, atmosféra byla většinou poklidná.

Tisíce lidí pochodovaly od Hlavního nádraží k budově České televize. Na shromáždění před budovou ČT řečníci kromě kritiky obsahu zpravodajství veřejnoprávní televize vystupovali proti krokům vlády, kritizovali členství Česka v EU a NATO. Protestní pochod zkomplikoval dopravu v Praze. Vzpomínkové akce vyvrcholily Koncertem pro budoucnost na Václavském náměstí. Pětihodinový program byl také připomínkou důležitosti demokratických hodnot a občanské sounáležitosti. Jednou z hlavních hvězd byla ruská punková skupina Pussy Riot. Její členky vykřičely do plného Václavského náměstí kritiku Putina.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je čtvrtek 30. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď