Česko si i přes zvýšené testování v žebříčku EU pohoršilo

foto Ilustrační foto - Zdravotníci Oblastní nemocnice Jičín začali 6. dubna 2020 na improvizovaném místě se stanem testovat lidi s podezřením na nemoc covid-19. Lidé při odběru nemusí vystupovat z automobilu.

Praha - Česko si i přes zvýšený počet testů, kterým zjišťuje nákazu novým typem koronaviru, za poslední týden pohoršilo v žebříčku zemí Evropské unie. Před týdnem bylo sedmé, nyní mu patří 13. příčka. Počet testů přepočítaný na milion obyvatel se sice za poslední týden zdvojnásobil ze 4000 na 8521, přibylo ale zemí, které testují ještě více. Podobný počet testů na milion obyvatel, jako má Česko, hlásí Španělsko (7593). V počtu prokázaných případů nákazy na milion obyvatel si ale Česko se 451 případy stále drží 16. místo. Vyplývá to ze statistik na webu Národní agentury pro komunikační a informační technologie (NAKIT).

Rekordmanem v počtu testů na milion obyvatel je Lucembursko následované Maltou. Země s malým počtem obyvatel, který se pohybuje kolem půl milionu, mají počty testů v přepočtu na milion obyvatel na 38.805, respektive 24.738. V absolutních číslech je to v lucemburském velkovévodství 24.291 provedených testů a na Maltě 10.923 testů. V případech nákazy přepočítaných na milion obyvatel ale Lucembursko překoná se 4542 případy i Španělsko. V absolutních počtech je na tom ale Španělsko v EU nejhůř, počet prokázaných případů nákazy tam překročil 140.000.

Oproti předchozímu týdnu se před Česko v počtu testů na milion obyvatel dostaly kromě Lucemburska a Malty ještě Portugalsko, Litva, Kypr a Dánsko.

V přepočtu případů na 100 provedených testů patří Česku v EU 18. místo, neboli je desátou nejméně postiženou zemí unie. Na sto testů v Česku připadá pět případů nákazy, stejný výsledek má i Polsko a Estonsko. V uplynulých dnech mělo Česko nejhůře sedm případů na sto testů. Ve statistice nejhůře vychází Francie se 44 případy na 100 testů, následuje Španělsko se 40 a Belgie se 32 případy na sto testů. Co se týče úmrtí na koronavirus, Česko je se sedmi mrtvými na milion obyvatel na 17. místě v EU. Je tedy desátou nejméně postiženou zemí unie.

O nutnosti navýšit kapacitu testování nemoci covid-19 v Česku hovořili v posledních dnech ekonomové i vědci. Vynaložené peníze se státu podle ekonomů vrátí ve včasnějším opětovném nastartování celé země včetně hospodářství, které je výrazně utlumeno a sčítá velké ztráty. Podle vědců z Univerzity Palackého by mohlo velmi cenné informace o rozsahu epidemie v Česku ukázat testování vzorku tisícovky náhodně vybraných lidí. Nynější systém testování podle nich nemůže dát uspokojivou odpověď na otázku, kolik je v celé populaci nakažených osob a kolik Čechů se s virem už setkalo. Tento týden chce s pomocí Univerzity Karlovy otestovat vzorek 5000 Pražanů náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula. Česko také testuje projekt takzvané chytré karantény, která z údajů mobilních operátorů a bank mapuje pohyb člověka za posledních pět dní a může snadno odhalit lidi, se kterými se nakažený setkal a mohl je nakazit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 27. května 2020

Očekáváme v 7:00 10°C

Celá předpověď