Česko si dnes připomene Světový den hospiců a paliativní péče

foto Ilustrační foto - Pacienty hospicového oddělení v pražské Nemocnici Milosrdných sester svatého Karla Boromejského pod Petřínem 11. června 2020 navštívili koně. Hipoterapie, tedy terapie s pomocí koní, pomáhá klientům hospicu zlepšit psychiku.

Praha - Česká republika si dnes stejně jako další státy opět připomene Světový den hospiců a paliativní péče, který tradičně připadá na druhou říjnovou sobotu. Po celé republice se u té příležitosti v poledne rozezní kostelní zvony jako vzpomínka na zemřelé, umírající a pracovníky hospiců.

Cílem Světového dne hospiců je připomínat a podporovat hospicovou a paliativní péči, upozorňovat na potřeby umírajících v terminálním stavu onemocnění a jejich rodin. K tomuto dni se na celém světě i v Česku uskuteční řada akcí, které mají zlepšit povědomí a informovanost veřejnosti o hospicích a paliativní péči, ale také získat finanční prostředky pro jejich činnost.

Paliativní péče se poskytuje pacientovi, který trpí nevyléčitelnou chorobou v pokročilém nebo terminálním stadiu. Cílem paliativní péče je zmírnit bolest a tělesná a duševní strádání. Nesoustřeďuje se na vyléčení, ale na kvalitu posledních dní a měsíců života, zahrnuje přitom i psychickou podporu a pomoc blízkým.

V Česku podle Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče působí momentálně 17 lůžkových hospiců. Funguje také domácí hospicová péče, která pomáhá nevyléčitelně nemocným lidem prožít důstojným způsobem a v rodinném kruhu poslední období života.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je pondělí 23. května 2022

Očekáváme v 15:00 23°C

Celá předpověď