Česko se zapojí do přípravy posílené evropské spolupráce v obraně

foto Premiér Bohuslav Sobotka 11. září v Praze na jednání vlády.

Praha - Česká republika se zapojí do přípravy posílené evropské spolupráce v obraně (PESCO), schválila dnes vláda. Ministři také dali mandát premiérovi Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) pro nejbližší summit Evropské unie, který se uskuteční v závěru příštího týdne v Bruselu. Státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař novinářům řekl, že PESCO, které má pomoci vytvářet konkrétní projekty v rámci společné obrany, odstartuje formálně v prosinci.

Summit EU se bude konat příští čtvrtek a pátek. Lídři EU budou diskutovat o migraci, digitální Evropě, bezpečnosti a obraně a vnějších vztazích, uvedl Úřad vlády. Sobotka se ještě před zasedáním sejde s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem a ostatními šéfy vlád visegrádské čtyřky, tedy premiéry Slovenska, Polska a Maďarska.

Vláda dnes schválila zapojení do PESCO. "My jsme oznámili náš zájem účastnit se této iniciativy, formálně bude aktivována na Evropské radě v prosinci, v té době bude již ČR připravena," uvedl během jednání vlády Chmelař. Popsal ho jako nástroj, který státům umožní vytvářet velice konkrétní projekty v obranné politice, určené například k ochraně hranic nebo k řešení konfliktů mírovými silami.

"Je to určitý rámec, který dává prostor propojit vojenské a finanční kapacity, abychom mohli jako Evropa postupovat jednotně," uvedl Chmelař. Zapojení ČR do projektu na twitteru kvitoval ministr obrany Martin Stropnický (ANO). "Od počátku podporujeme posílení společných obranných schopností EU a NATO. Evropská obrana musí být účinná a důvěryhodná," napsal.

Evropská rada by příští týden měla také zhodnotit dosavadní pokrok, pokud jde o zastavení nelegální migrace do EU. Chmelař v této oblasti neočekává kontroverze. "Protože se budeme zabývat vnějšími aspekty, například spoluprací se severoafrickými státy, spoluprací se třetími zeměmi s důrazem na návratovou politiku," vysvětlil.

Další oblastí bude téma digitalizace, v jehož rámci hlavy států a předsedové vlád navážou na tematický summit, který hostilo koncem září Estonsko. Na okraj zasedání se bude mluvit i o odchodu Velké Británie z unie. Podle Chmelaře sice jednání o brexitu pokračují, vzhledem k tempu a zájmu ze strany Británie však lze další rozhodnutí očekávat nejdříve v prosinci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 23. září 2018

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď