Česko proti proudu: Podíl elektromobilů se opět snížil

foto Ilustrační foto - Automobilka Škoda Auto zahájila 18. září 2019 v závodě v Kvasinách na Rychnovsku sériovou výrobu modelu Superb iV s plug-in hybridním pohonem.

Zatímco za celý loňský rok byl podíl „čistých“ elektromobilů na celkovém trhu s novými osobními auty v České republice lehce přes dvě procenta a v letošním lednu dokonce vystoupal na 2,50 procenta, v únoru opět spadl pod hranici dvou procent.

Do provozu se u nás ve druhém letošním měsíci zaregistrovalo 299 elektromobilů, což stačilo na podíl 1,78 procenta. Vyplývá to z čerstvé statistiky Svazu dovozců automobilů.

Zhruba třetinový podíl ze všech registrací si v únoru připsala americká Tesla, která předala zákazníkům do užívání 99 automobilů. Druhý skončil s 39 exempláři Volkswagen, Škoda byla až třetí.

V porovnání se západní Evropou (kde klesají) u nás jdou také proti trendu registrace osobních vozidel s pohonem plug-in hybrid. Jejich tržní podíl je dokonce vyšší než v případě klasických bateriových elektromobilů. 345 zaregistrovaných kusů znamená podíl na celkovém trhu 2,05 procenta.

V tomto segmentu si naopak prvenství opět připsala Škoda Auto. Její zákazníci si převzali od dealerů v únoru 72 plug-in hybridních octavií a superbů.

V souhrnu za dva měsíce se letos u nás prodalo 728 elektromobilů, což je o 48 procent více než před rokem za stejné období. Ovšem plug-in hybridy rostly dokonce o 75,5 procenta (z loňských 489 na 858 kusů.

Pozitivní je alespoň trend v oblasti prodeje lehkých užitkových vozů s čistě elektrickým pohonem. Za loňské dva měsíce jich totiž tuzemské úřady zaregistrovaly do provozu pouhých devět. Letos to za stejné období bylo již 39. Mezi značkami je nejlepší Ford.

 Autonaelektřinu.cz 

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

25°C

Dnes je úterý 26. září 2023

Očekáváme v 21:00 18°C

Celá předpověď