Česko požádalo EU o proplacení materiálu poskytnutého Ukrajině za 3,2 mld. Kč

foto Ilustrační foto - Ministryně obrany ČR Jana Černochová (na snímku z 27. května 2022).

Praha - Česká republika dosud požádala Evropskou unii o proplacení materiálu poskytnutého Ukrajině za téměř 3,2 miliardy korun. Na dnešním zasedání sněmovního branného výboru to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Do země napadené Ruskem dosud Česko poslalo vojenskou a humanitární pomoc v hodnotě přes 3,7 miliardy korun.

"Abychom mohli pomoct Ukrajině, děláme vše pro to, abychom si zajistili čerpání finančních prostředků z Evropského mírového nástroje, který na náhrady za pomoc poskytovanou Ukrajině doposud vyčlenil dvě miliardy eur (přes 49 miliard korun). Lze přitom očekávat, že se částka bude dále navyšovat," uvedla ministryně.

Česko dosud požádalo o proplacení materiálu za zhruba 3,2 miliardy. Orgány EU zatím neposoudily celé dodávky, doposud byly jako vhodné k refundaci doporučeny dary materiálu za téměř 2,2 miliardy korun, doplnila ministryně. "Získané prostředky budou použity na pořízení nové moderní výzbroje a materiálu pro armádu," dodala.

Prostředky na vojenskou pomoc Kyjevu jdou z takzvaného Evropského mírového nástroje, jehož cílem je podporovat armády partnerských států. Tento fond o objemu zhruba pěti miliard eur zřídily a doplňují členské země mimo rozpočet EU. Peníze z něj se používají na úhradu dodávek zbraní, které členské státy poskytnou Ukrajině ze svých zásob.

Ministerstvo nyní podrobnosti k darovanému materiálu nezveřejňuje, protože jde o citlivé vojenské informace podléhající vysokému stupni utajení. Zástupci ANO stejně jako minulý týden zmiňovali, že jako členové výboru mají na konkrétní informace nárok a v uzavřeném režimu se mohou dozvídat i utajované skutečnosti. Černochová ale opáčila, že nemá od vlády, která dary schvaluje v utajovaném režimu, mandát informace sdělit komukoli dalšímu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je neděle 3. července 2022

Očekáváme v 21:00 20°C

Celá předpověď