Praha - Česká republika plánuje zrušit velvyslanectví v Mali a generální konzulát v čínském Čcheng-tu. Na dnešním zasedání sněmovního zahraničního výboru to řekl státní tajemník ministerstva zahraničí Radek Rubeš. Jejich provoz podle něj nedává smysl strategicky, bezpečnostně ani ekonomicky. Naopak česká diplomacie uvažuje o zřízení generálního konzulátu v Bombaji.
Rubeš dal zrušení ambasády v malijském Bamaku do souvislosti s tím, že česká armáda na konci roku ukončí své působení ve výcvikové misi Evropské unie v Mali. V zemi může v současné době v misi EUTM působit až 120 vojáků, česká armáda jí do poloviny prosince velí. Mandát prodloužen nebude.
Vznik ambasády podle Rubeše souvisel se zájmem ministerstva obrany právě kvůli působení v misi. "Nicméně tato mise končí před koncem roku, vojáci se z Mali stahují, neboť došlo k několika politickým kotrmelcům, země se zcela vzdaluje od Evropy a evropských hodnot," uvedl Rubeš. Velvyslanectví začalo fungovat v lednu 2019.
Generální konzulát v Čcheng-tu měl být podle státního tajemníka jakousi továrnou na víza. "Počítalo se s tím, že úřad si sám na sebe vydělá skrze vydávání schengenských víz a čínské turisty, které budeme vítat v Praze a České republice," poznamenal Rubeš. Aktuálně se ale podle něj vydávají jednotky víz. Provoz konzulátu skončí 31. prosince letošního roku.
Rubeš také připomněl rozhodnutí ministra zahraničí Jana Lipavského (Piráti) zrušit velvyslanectví v Kábulu, o kterém šéf české diplomacie ve středu informoval vládu. Od 1. ledna bude ambasáda zrušena. Podle ministerstva nelze očekávat zlepšení bezpečnostní situace v zemi, kde loni v srpnu převzalo moc radikální hnutí Tálibán.
Činnost zrušené ambasády bude vykonávat velvyslanectví v pákistánském Islámábádu. Humanitární pomoc, kterou Afghánistánu Česko poskytuje, bude prováděna skrze české nevládní organizace, jež působí na místě.
Naopak vzniknout by mohl generální konzulát v indické Bombaji. Česko má zatím v zemi, která má zhruba 1,4 miliardy obyvatel, pouze velvyslanectví v Dillí.