Česko má velmi vysoký podíl rychlých dobíjecích stanic

foto Ilustrační foto -

Zatímco jinde v Evropě činí podíl rychlých a ultrarychlých stanic ve veřejné dobíjecí síti devět procent, u nás je to celých 57 procent. Vychází to ze statistiky energetické společnosti ČEZ, která v České republice v současné době provozuje 465 veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily.

ČEZ momentálně na hojně frekventovaných místech vyměňuje stávající stojany s menším výkonem za ty ultrarychlé.

Jejich výkony se pohybují od 150 do 300 kW a nacházejí se podél nejdůležitějších dálnic. Nejrychlejší ( s výkonem až 300 kW) byly instalovány na 66. kilometru dálnice D1 (Loket) a v areálu obchodního centra v Plzni na 76. kilometru dálnice D5.

Kromě toho ČEZ neustále rozšiřuje počet lokalit, na nichž je možné najednou nabíjet šest a více elektrických vozidel. Nyní jich je již čtrnáct.

Tato energetická společnost podle svého mluvčího Martina Schreiera letos do prosince rozšíří svoji síť dobíjecích stanic o zhruba sto nových stojanů oproti stavu z konce loňského roku. To je podobné číslo jako vloni.

Celkový instalovaný výkon dosáhne k poslednímu letošnímu dni 33 MW. To je, pro srovnání, přibližně tolik, kolik vyrobí středně velká vodní elektrárna. Takové množství energie by jinak postačilo na zásobování města s osmdesáti tisíci obyvateli.

  Autonaelektřinu.cz

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

26°C

Dnes je středa 27. září 2023

Očekáváme v 21:00 19°C

Celá předpověď