Česko má podle Spolu možnost doobjednat některé vakcíny

foto Ilustrační foto - Zleva předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, šéf ODS Petr Fiala a předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Praha - Česko má podle poslanců opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09 možnost doobjednat očkovací dávky od firmy AstraZeneca. Strany dnes ve Sněmovně vyzvaly vládu, aby se společností o dodávkách jednala. Podle poslance Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) jde například o dávky, které odmítly státy mimo Evropskou unii. Opoziční strany podle předsedy poslanců TOP 09 Vlastimila Válka v minulých dnech ověřily, že firma AstraZeneca je schopná vakcíny dodat a v posledních dnech to Česku nabízela. Premiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že neví, o které nabídce opozice hovoří. Může se vyjádřit, až to bude vědět.

Válek uvedl, že Evropská unie objednala určitý objem dávek, ne všechny země ale využily svůj podíl v maximální míře. Cyklicky by se měly objevovat nabídky na dokoupení volných vakcín, které lze legálně pořídit a jsou už dostupné na trhu. Česko podle něj v očkování spoléhá především na 12 milionů dávek od firmy Pfizer/BioNTech a v případě vakcíny AstraZeneca svou unijní kvótu nevyčerpalo.

Kaňkovský doplnil, že s firmami musí jednat vláda. Jiné země podle poslanců nabídek využívají. Na dnešním jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) podle Kaňkovského zaznělo, že v úterý se vládě ozvala AstraZeneca s tím, že je ochotná o dodávce vyjednávat. Vládu vyzval, aby jednala a nabídku využila.

Babiš novinářům při dnešní návštěvě Srbska řekl, že na černém trhu existuje řada nabídek. "My dostali nabídku přes prostředníka přes Dubaj na pět milionů dávek za deset dolarů v čase, kdy AstraZeneca odmítala dodávat Evropské unii. Jen blázen by mohl akceptovat takovou nabídku s padesátiprocentní platbou předem," uvedl. Objevují se podle něj i podvodné nabídky falešných vakcín.

Česko nakupuje přes Evropskou unii, kde má kontrakt. Úřad vlády podle Babiše dostal nabídku, kterou obdržely i vlády v Budapešti či Rakousku. "Já to přeposlal předsedkyni Evropské komise (Ursule von der Leyenové), aby věděli, že AstraZeneca na jednu stranu nedodává a na druhou se objevují takové nabídky," uvedl. Neví, o které nabídce mluví opozice. "Až to budu vědět, tak se mohu vyjádřit," dodal.

Česko má od firmy AstraZeneca objednány tři miliony dávek vakcíny. Tento měsíc by jich měla firma dodat 130.000. "My si jich můžeme objednat podstatně více až do určitého limitu. Zjistili jsme, že je tam obrovská rezerva," uvedl Válek. Podobná možnost by podle něj mohla být i u dalších firem, které ještě nemají schválení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA). "Je to daleko lepší cesta než experiment s (ruskou) vakcínou Sputnik V," uvedl.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka dnes ve Sněmovně vybídl nepřítomného Babiše, aby se k nabídce od firmy AstraZeneca vyjádřil. "My dneska, představitelé opozičních stran, zkoušíme jednat s těmito firmami a jsme připraveni za naše peníze na volební kampaň ty vakcíny případně koupit, pokud budou k mání," uvedl.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

0°C

Dnes je středa 8. prosince 2021

Očekáváme v 7:00 -2°C

Celá předpověď