Česko má novou strategii pro působení v Africe, chce přispět k jejímu rozvoji

foto Ilustrační foto - Černínský palác, sídlo ministerstva zahraničních věcí v Praze.

Praha - Česko chce podle nové strategie přispět k rozvoji stabilní, prosperující, zdravé a vzdělané Afriky. Využít k tomu chce politickou, bezpečnostní, ekonomickou a rozvojovou spolupráci s tamními státy, regionálními organizacemi či institucemi, a také své členství v Evropské unii. Přednostně se Česko zaměří na rozvoj bilaterálních vztahů se zeměmi, v nichž má zastupitelské úřady. Strategii z dílny ministerstva zahraničí nedávno schválila vláda. Naději na dosažení reálných výsledků má zahraničně-politické angažmá ČR v Africe zejména při spolupráci s EU.

Největší šanci naplňovat své zahraničně-politické cíle má podle materiálu Česko tam, kde má zastupitelské úřady. Na severu Afriky jde o Alžírsko, Egypt, Maroko a Tunisko, v subsaharské části o Etiopii, Ghanu, Jihoafrickou republiku (JAR), Keňu, Konžskou demokratickou republiku, Nigérii, Mali, Senegal a Zambii. Činnost ambasád doplní aktivity honorárních konzulátů v subsaharské Africe. "Kromě uvedených zemí vnímá ČR největší potenciál rozvoje bilaterálních vztahů rovněž v Pobřeží slonoviny, Nigeru, Súdánu, Rwandě a Angole," uvádí ministerstvo.

Ve zvýšené míře soustředí Česko své aktivity na oblast Sahelu. Podle resortu se ČR etablovala jako relevantní partner, co se týče bezpečnostní stabilizace kontinentu, právě zejména díky aktivitám v Sahelu ve výcvikové misi Evropské unie EUTM Mali a v úkolovém uskupení Takuba. Česko má podle strategie dále budovat kapacity a profesionalitu bezpečnostních a obranných složek afrických států, podporovat užší spolupráci mezi EU a severní Afrikou a dbát na dodržování vícestranných sankčních režimů pro vývoz zbraní do jednotlivých států a teritorií.

Bezpečnostní stabilizace je podle ministerstva nutná i proto, že problémy afrických států a regionů mají dopad také na členské státy EU. "Investování do míru a rozvoje v Africe je vnímáno jako investice do vlastní bezpečnosti a prosperity EU," uvedl úřad. K destabilizaci mnoha zemí podle něj přispívá i činnost ruských státních i nestátních aktérů, někteří z nich se podle ministerstva v Africe dopouštějí mučení, svévolného zabíjení či mimosoudních poprav. Ministerstvo upozornilo také na nelegální vývoz nerostů.

ČR bude podporovat i odolnost afrických států vůči hybridnímu působení. Úřad upozornil, že Rusko se skrze dezinformační kampaně snaží Africe vnutit svůj zmanipulovaný výklad války na Ukrajině. V řadě zemí se snažilo ovlivnit dezinformacemi i výsledky voleb. Dezinformace podle ministerstva v Africe šíří i Čína, jež se snaží vytvořit obraz kolonialismem nezatížené země, která Africe rozumí, pomáhá jí a nabízí jí rovné partnerství.

Reakcí musí být podle resortu zvyšování mediální gramotnosti obyvatel, podpora nezávislým médiím a novinářům či kvalitního vysílání lokálních komunitních rádií. ČR bude klást důraz také na aktivní vysvětlování cílů a aktivit misí a operací EU na kontinentu.

Afrika se podle ministerstva potýká mimo jiné s kybernetickou kriminalitou. Proto se chce ČR zaměřit zejména na zvýšení odolnosti institucí a států proti kyberútokům.

Co se týče migrace, měly by se podle ČR zefektivnit ochrana hranic, spolupráce na návratech, boj proti pašerákům a obchodníkům s lidmi a budování kapacit zemí k řízení migrace na národní úrovni.

Ekonomická diplomacie by se měla zaměřit především na zdravotnictví, zemědělství, vodohospodářství a budování infrastruktury včetně energetické. Pozornost by měla věnovat rovněž těžbě, textilnímu, potravinářskému, obrannému a bezpečnostnímu průmyslu nebo IT.

Ministerstvo také zmínilo důležitost dodržování lidskoprávních standardů, podporu aktivit směřujících k posilování politického, sociálního, ekonomického a lidskoprávního postavení žen, budování veřejných zdravotnických systémů či akademickou a vědeckotechnickou spolupráci.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je úterý 7. února 2023

Očekáváme v 9:00 -4°C

Celá předpověď