Česko-japonské vztahy slaví 100 let

foto Japonský císař Akihito a prezident Václav Havel (vlevo) procházejí kolem čestné jednotky při slavnostním uvítání, kterým císařský pár zahájil 8. července 2002 návštěvu Pražského hradu.

Mezi Českou republikou a Japonskem fungují čilé diplomatické, obchodní i kulturní kontakty. Oficiální diplomatické styky byly zahájeny v lednu 1920, kdy Japonsko uznalo prvního československého vyslance Karla Perglera. Vyslanec Pergler předal pověřovací listiny v Tokiu v dubnu téhož roku do rukou korunního prince a pozdějšího císaře Hirohita. Japonské vyslanectví v Praze bylo otevřeno v říjnu 1921. V meziválečném období se vzájemné vztahy rozvíjely zejména v obchodu, k čemuž také přispěl vznik Československo-japonské obchodní komory v roce 1929.

V únoru 1932 přicestoval do Československa na neoficiální návštěvu bratr císaře Hirohita, princ Takamacu s manželkou, princeznou Kikuko. Diplomatické vztahy poté narušila okupace a válka, přerušeny byly v březnu 1939. Poválečná změna zahraničně-politické orientace Československa a následný komunistický převrat v zemi v únoru 1948 způsobily, že diplomatické styky s Japonskem byly obnoveny až v květnu 1957. Stalo se tak rok poté, co byl ukončen válečný stav a obnoveny diplomatické styky mezi Sovětským svazem a Japonskem.

Český prezident Václav Klaus (vpravo) se 14. února 2007 během návštěvy Japonska setkal s císařem Akihitem (vlevo).

Po rozpadu Československa uznalo Japonsko samostatnou Českou republiku 1. ledna 1993 a diplomatické styky obě země navázaly 29. ledna téhož roku. Vízová povinnost byla zrušena oboustranně v roce 1998.

Z českých politiků navštívil Japonsko jako první tehdy ještě československý prezident Václav Havel v roce 1992. Ještě o dva roky dříve, v listopadu 1990, se za Československo zúčastnil slavnostní intronizace tehdejšího japonského císaře Akihita předseda parlamentu Alexander Dubček.

Již jako český prezident navštívil Havel zemi znovu v prosinci 1995 a dostalo se mu mimořádné pozornosti císaře Akihita. Císař dokonce porušil protokol tím, že Havla osobně přivítal před svým palácem. Japonsko navštívil také dvakrát prezident Václav Klaus - v únoru 2007 a září 2008. Vyvrcholením vzájemných dobrých vztahů obou zemí byla historicky první oficiální návštěva japonského císařského páru v Praze v červenci 2002. Kromě toho v roce 2003 navštívil Česko premiér Koizumi Džun’ičiró a v roce 2009 premiér Asó Taró.

Z významných vzájemných návštěv z posledních let lze vyjmenovat například návštěvu premiéra Bohuslava Sobotky v červnu 2017, návštěvu předsedy Poslanecké sněmovny PČR Radka Vondráčka v květnu 2018 či návštěvu předsedy Senátu PČR Jaroslava Kubery v červnu 2019. V září téhož roku pak navštívil Česko předseda dolní komory japonského parlamentu Óšima Tadamori, a o měsíc později navštívil Japonsko premiér Andrej Babiš. Několik českých osobností bylo vyznamenáno Řádem vycházejícího slunce, který se uděluje za zvláštní přínos v mezinárodních vztazích a propagaci japonské kultury. Držitelkou řádu se stala například gymnastka Věra Čáslavská nebo jeden ze zakladatelů CzechInvestu Josef Lébl.

K oslavám letošního 100. výročí česko-japonských vztahů byla připravena řada kulturních a společenských akcí, které zahájil letos v lednu festival japonského filmu Eigasai. Součástí oslav bylo i únorové vystoupení japonského mistra tradičního divadla nó Tanedy Mičikazua v divadle Semafor, výstava japonské kaligrafie v červenci v pražském Paláci Adria či závěrečný koncert mezinárodního hudebního festivalu „Praha, klasika.. 2020“, který byl věnován památce japonsko-českého přátelství a vystoupil na něm japonský flétnista Naoki Sató. Od 10. do 22. září se konal Mezinárodní hudební festival Mladá Praha, na kterém vystoupilo i mnoho mladých japonských hudebníků. Na 23. září je naplánovaný živý online přenos tradičního japonského divadla kjógen a na 2. listopadu koncert komorního orchestru České filharmonie u příležitosti 100. výročí vzájemných vztahů. V současné době se rovněž koná fotografická soutěž pro širokou veřejnost, kterou spolupořádá Velvyslanectví Japonska v České republice a České centrum v Tokiu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

22°C

Dnes je úterý 30. května 2023

Očekáváme v 21:00 15°C

Celá předpověď