Česko chce rozvíjet obrannou spolupráci zemí V4

foto První zástupce náčelníka generálního štábu české armády Jaromír Zůna (na snímku ze 17. října 2017).

Bratislava/Tatranská Lomnica (Slovensko) - Česká republika chce během svého nadcházejícího předsednictví ve visegrádské čtyřce (V4) pokračovat v rozvíjení obranné spolupráce zemí V4, jejíž součástí jsou kromě Česka i Maďarsko, Polsko a Slovensko. První zástupce náčelníka generálního štábu české armády Jaromír Zůna to dnes řekl během schůzky s kolegy ze zemí V4 ve Vysokých Tatrách na Slovensku. Na jednání byl podle médií potvrzen termín připravenosti bojového uskupení V4 k nasazení v rámci unijního projektu Battle Group.

"Připravili jsme další rozvoj vize obranné spolupráce v rámci států V4, která zahrnuje vícero cílů, od revize strategické spolupráce až po výcvik a spolupráci speciálních sil či vojenského zdravotnictví," uvedl Zůna k plánům během českého předsednictví ve V4, které Česká republika převezme od Slovenska na začátku července.

Zůna i náčelník generálního štábu slovenských ozbrojených sil Daniel Zmeko potvrdili připravenost společného bojového pohotovostní uskupení V4 k nasazení od začátku července.

"Toto uskupení má skutečně svou hodnotu a je významným příspěvkem do Evropské unie na řešení krizí," uvedl Zůna. Dodal, že bojové uskupení je nejviditelnějším výsledkem spolupráce zmíněných čtyř středoevropských států. Česko se podle něj v uskupení zaměřuje na oblast logistiky a zdravotnické podpory.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je pondělí 21. října 2019

Očekáváme v 3:00 9°C

Celá předpověď