Česko by mohlo vyslat do Iráku početnou vojenskou jednotku

foto Ilustrační foto - Český polní chirurgický tým, který působí v Iráku severozápadně od Mosulu, léčil od poloviny prosince průstřely hrudníku, zraněné po výbuchu nástražných systémů i poraněné děti. Čeští lékaři od té doby ošetřili 26 vážně zraněných pacientů, na snímku z 22. března nacvičují pomoc zraněnému.

Praha - Česká armáda by mohla do Iráku příští rok vyslat početnou vojenskou jednotku. Tvořilo by ji asi 200 až 300 vojáků z různých oborů. ČTK to řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Vyslání by musela schválit vláda a poslanci, kteří vzejdou z říjnových voleb. Na začátku příštího roku do Iráku odletí výcvikový tým vojáků specializujících se ochranu před zbraněmi hromadného ničení.

V Iráku v současné době působí přes 30 českých vojáků z leteckého konzultačního týmu, který radí Iráčanům při pilotování a servisu letounů L-159. Irák si je koupil v Česku. Mise by měla trvat do konce roku 2018. Na konci září do země odletěli čtyři vojenští policisté, kteří budou mít na starosti výcvik iráckých kolegů. Od ledna jich bude v Iráku působit celkem sedm. Na začátku roku 2018 česká armáda v Iráku nasadí dvanáctičlenný výcvikový tým, který se zabývá ochranou před zbraněmi hromadného ničení.

Stropnický ČTK řekl, že se zároveň připravuje vyslání větší skupiny, kterou by mohly tvořit dvě či tři stovky vojáků. Její složení není podle něj zatím úplně určené. "Může to být naskládané z různých specializací. Je tam velký zájem o naše zdravotníky, nevím, jestli budeme mít na to kapacitu," poznamenal ministr. Do Iráku by v případě souhlasu vlády a Parlamentu mohla jednotka odjet v druhé polovině příštího roku.

Stropnický připomněl, že příští rok česká armáda vyšle dohromady téměř 300 vojáků do Pobaltí v rámci posílení přítomnosti NATO na východním křídle aliance. V současné době má na misích kolem 400 vojáků, nejvíce jich působí v Afghánistánu. Jejich počet by se podle Stropnického neměl výrazně měnit. "Vzhledem ke své velikosti jsme hodně aktivní. Když se říká, že se problém migrace má řešit v místě, tak přesně to děláme hodně," řekl.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je sobota 22. září 2018

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď