Česko-britský tým na superlaseru Bivoj překonal vlastní rekord

foto Superlaser Bivoj

Praha - Vlastní světový rekord na superlaseru Bivoj posunul česko-britský tým vědců. Výzkumníci na laserovém systému stabilně dosáhli energie 145 joulů (J). V maximu to pak bylo 146,5 J v 10 nanosekund trvajícím pulzu při opakovací frekvenci 10 hertzů (Hz) na vlnové délce 1030 nanometrů. Rekord, který získali v roce 2016 na stejném laseru, tím překonali o 40 procent. V dnešní tiskové zprávě to uvedla Akademie věd ČR (AV). Superlaser Bivoj je v laserovém centru HiLASE (High average power pulsed LASErs) v Dolních Břežanech.

Na projektu pracoval tým, který tvoří skupina Vysokoenergetické deskové lasery vedená Martinem Divokým z Fyzikálního ústavu AV, vědci z Central Laser Facility v Harwellu a zástupci soukromé sféry.

"Dosažených 146,5 J při opakovací frekvenci 10 Hz je zásadním milníkem, který opět posunuje diodově buzené výkonové lasery do popředí, výrazně za hranice laserů buzených výbojkami," uvedl ředitel centra HiLASE Tomáš Mocek. "Získali jsme velký technologický náskok a otevírá se nám tak cesta k novým významným aplikacím laserů pro zpracování materiálů, zušlechťování povrchů a základní výzkum interakce laserového záření s hmotou," zdůraznil ředitel. Bivoj je využíván třeba v leteckém a automobilovém průmyslu - pro laserové vyklepávání kovů.

Podle vědců se navýšení energie povedlo dosáhnout odstraněním problémů ohledně meze poškození optických prvků využívaných v laseru. "Mez poškození optických prvků limitovala výstupní energii laseru Bivoj na hodnotu kolem 100 J," vysvětlil fyzik Martin Divoký. Do řešení problémů se tak zapojili britští partneři, spolu s firmou Manx Precision Optics a turnovská společnost Crytur. "Společně se jim podařilo vyvinout nové vrstvy s dvojnásobnou mezí poškození oproti původnímu stavu, což nám umožnilo dosáhnout energie 146,5 J, která je nyní velmi blízko fyzikálně technickém limitu laseru Bivoj," popsal Divoký.

Laserový systém Bivoj vyvinutý v Central Laser Facility STFC využívá k dosažení vysokého průměrného výkonu technologii kryogenního chlazení. Jde o pulsní nanosekundový diodami buzený pevnolátkový laser. Výkonnostně se řadí do kW třídy. Na konci roku 2016 vědci demonstrovali zesílení laserových pulsů s délkou 10 nanosekund, vlnovou délkou 1030 nanometrů na energii 105 J při opakovací frekvencí 10 Hz. Právě tím si Bivoj připsal světový rekord prvního kilowattového laserového zdroje v dané třídě vysokoenergetických laserů.

Nyní vědci podle AV Bivoje využijí pro uživatelské experimenty v programu Open Acces v projektu integrované iniciativy evropských laserových infrastruktur Laserlab-Europe. Další výzkum cílí například na zlepšení kvality vlnoplochy svazku pomocí metod adaptivní optiky.

Laserové centrum HiLASE je výzkumné centrum Fyzikálního ústavu AV. Hlavní cíl tamního výzkumu je vývoj nové laserové technologie - diodové, s vysokou energií v pulzu a vysokou opakovací frekvencí. V centru ale vědci testují třeba i odolnost optických materiálů a vedou výzkumu zpevňování povrchu materiálu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

6°C

Dnes je neděle 28. února 2021

Očekáváme v 1:00 2°C

Celá předpověď