Česká ambasáda v Turecku po zemětřesení zjišťuje informace o jedné krajance

foto Budova zřícená při zemětřesení v tureckém městě Kahta v provincii Adiyaman, 6. února 2023.

Ankara/Praha - České velvyslanectví v Ankaře v tuto chvíli nemá žádné informace o tom, že by mezi mrtvými či zraněnými při ničivém pondělním zemětřesení byli Češi. ČTK to v telefonickém rozhovoru řekl velvyslanec v Turecku Pavel Vacek.

"V tuto chvíli nevíme pouze o jediné české občance, a to shodou okolností v provincii Adiyaman, kde se nyní rozmísťuje i tým českých záchranářů," řekl. To, že ambasáda nemá o ženě žádné zprávy, ale nemusí vůbec nic znamenat, doplnil.

Velvyslanectví už v pondělí pomáhalo skupině šesti Čechů, kteří jsou v zemi pracovně a při otřesech půdy se nacházeli v provincii Kahramanmaraş. "Víme, že tato šestice Čechů už se přesouvá přes město Kayseri do Ankary, kde na ně čekáme. Zítra (ve středu - pozn. ČTK) odlétají přes Německo do vlasti," uvedl vedoucí diplomatické mise.

Ambasádě se ozvala ještě další Češka s dítětem, která se podle velvyslance "v tuto chvíli nachází v jednom ze sběrných míst ve městě Antakya". Vacek v této souvislosti dodal, že krajané, kteří mají v Turecku povolení k pobytu, nemají žádnou povinnost se ambasádě hlásit. S těmi, o kterých velvyslanectví ví, se snaží být v v kontaktu.

Záchranné práce v zemi ztěžuje velmi špatné a mrazivé počasí. I podle českého velvyslance se teploty v deseti zasažených provinciích přes noc pohybovaly k minus deseti stupňům Celsia. Přes den se dostanou nad nulu, místy ale pokračuje sněžení. "Navíc v horských oblastech došlo k četných poškozením silnic, včetně sesuvů půdy, takže nefungují některé hlavní tahy," dodal Vacek.

České velvyslanectví v Ankaře už dříve vydalo upozornění pro české občany, v němž radí vyhnout se cestám do zasažených oblastí Kahramanmaraş, Gaziantep, Şanliurfa, Diyarbakir, Adana, Adiyaman, Osmaniye, Hatay, Kilis a Malatya. Doporučilo také sledovat místní média a stránky tureckého úřadu pro řešení katastrof a mimořádných situací AFAD.

Velvyslanec doplnil, že v zemi byl vyhlášen sedmidenní státní smutek, který potrvá do neděle. "Tím pádem jsou odvolány všechny kulturní, sportovní a společenské akce, ale třeba i veletrhy a různé byznysové akce. I to může ovlivnit cestovní plány českých krajanů, kteří měli v úmyslu navštívit jiné části Turecka, například Istanbul a další velká města," dodal.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je pondělí 20. března 2023

Očekáváme v 17:00 11°C

Celá předpověď