České velvyslanectví v Kábulu bude od příštího roku zrušeno

foto Ilustrační foto - Český ministr zahraničí Jan Lipavský, 18. srpna 2022.

Praha - Od 1. ledna příštího roku bude zrušeno velvyslanectví České republiky v Kábulu. Rozhodl o tom ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti), který o svém záměru informoval vládu. Podle ministerstva nelze očekávat zlepšení bezpečnostní situace v zemi, kde loni v srpnu převzalo moc radikální hnutí Tálibán. Ambasáda byla dočasně uzavřena od loňského září.

V polovině srpna 2021 po ofenzivě Tálibánu byl stažen a evakuován do ČR personál ambasády včetně ochranného týmu KAMBA. Tehdejší ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) poté 4. září rozhodl o dočasném uzavření ambasády.

Podle ministerstva nelze očekávat, že by mohlo dojít ke zlepšení zhoršené bezpečnostní situace v zemi. Vzhledem k vývoji v zemi a aktuálnímu stavu bilaterálních vztahů nepovažuje resort za důvodné existenci rezidentního velvyslanectví.

Činnost zrušené ambasády bude vykonávat velvyslanectví v pákistánském Islámábádu. Humanitární pomoc, kterou Afghánistánu Česko poskytuje, bude realizována skrze české nevládní organizace, jež působí na místě.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď