České vědkyně budou soutěžit o půl milionu korun

foto Logo projektu Pro ženy ve vědě

Praha - Projekt společnosti L'Oréal a Světové organizace UNESCO, který již 18 let podporuje talentované vědkyně po celém světě, otvírá v České republice jedenáctý ročník. Tento program opět nabízí mladým badatelkám možnost profesního i osobního rozvoje formou ocenění v hodnotě 250.000 Kč.

Vědkyně mohou své projekty přihlašovat od dnešního dne do 31. ledna 2017 prostřednictvím webových stránek www.prozenyvevede.cz.

Jedenáctý ročník projektu L´Oréal-UNESCO Pro ženy ve vědě je určen mladým ženám do 45 let, které dosáhly doktorského titulu a dlouhodobě se věnují vědecké činnosti. Přihlásit se mohou do dvou věkových kategoriích - do 35 let věku včetně a od 36 do 45 let včetně. Výhra ve výši 250.000 Kč, kterou získá vítězka z každé kategorie, pro ně může představovat jak finanční prostředek pro vlastní výzkum, tak třeba i odreagování v podobě vysněné dovolené nebo hlídání dětí.

Kromě lokálního programu ocenění má jedna z finalistek možnost účasti i v mezinárodním kole soutěže L’Oréal-UNESCO For Women in Science, International Rising Talents. Zde čeká na 15 nejúspěšnějších vědkyň z celého světa odměna v celkové výši 225.000 €.

„Náš projekt podporuje nadějné vědkyně v České republice již jedenáctým rokem. Za tuto dobu získalo ocenění 28 vědkyň, které si mezi sebou rozdělily téměř 7 milionů korun jako odměnu za svou práci. Nejen loňským vítězkám, ale i ostatním účastnicím projektu a vůbec všem ženám ve vědě patří velké poděkování za jejich inspirativní práci a nepostradatelný přínos v oblasti vědy. Doufáme, že náš projekt bude motivací také pro mladé dívky, které vědeckou kariéru zvažují, a jejichž nadání naše země potřebuje,“ řekl Tomáš Hruška, generální ředitel L’Oréal Česká republika.

V termínu od 1. 12. 2016 do 31. 1. 2017 mohou zájemkyně vyplnit přihlašovací formulář a vložit ostatní potřebné podklady na webovou stránku www.prozenyvevede.cz. Dále je potřeba odevzdat osobně přihlášku v písemné podobě na sekretariát organizace UNESCO. Splnit musí pouze dvě základní podmínky – věk do 45 let včetně a dosažený titul Ph.D. z definovaných oborů. Přihlášky budou poté rozděleny do věkových kategorií a vyhodnotí je odborná porota složená ze zástupců Akademie věd, odborného garanta projektu, a organizace UNESCO.

Vítězkami loňského ročníku se staly RNDr. Martina Johnson Pokorná, Ph.D. z Ústavu živočišné fyziologie a genetiky Akademie věd ČR v Praze s projektem „Sexuální nebo asexuální draci? Molekulární pohled na způsob určení pohlaví u varana komodského“. Cenu ve druhé věkové kategorii získala RNDr. Klára Řeháková, Ph.D., která pracuje v Botanickém ústavu Akademie věd ČR v Českých Budějovicích a uspěla s prací „Biologické půdní krusty – zdroj nebo úložiště uhlíku?“

Kromě vítězných projektů a oceněných laureátek je projekt výjimečný také proto, že se Česká republika připojila k celosvětovému manifestu, který si klade za cíl bojovat proti malému zastoupení žen na poli vědy. Podepsat ho můžete na stránkách www.forwomeninscience.com.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je neděle 26. března 2023

Očekáváme v 21:00 5°C

Celá předpověď