České spořitelně klesl čistý zisk o 47,1 % na 4,6 mld. Kč

foto České spořitelně klesl čistý zisk o 47,1 procenta na 4,6 mld. Kč. Hospodářský výsledek České spořitelny - celoroční a pololetní hodnoty - vývoj od roku 2008 do roku 2020

Praha - České spořitelně v letošním prvním pololetí klesl čistý zisk meziročně o 47,1 procenta na 4,6 miliardy korun. Provozní zisk se snížil o desetinu, provozní výnosy klesly o 4,2 procenta. Makroekonomické prostředí České republiky se kvůli pandemii onemocnění covid-19 výrazně zhoršilo, uvedla banka v tiskové zprávě, kterou zveřejnila na svém webu. Rakouské bankovní skupině Erste Group Bank, která mimo jiné vlastní i Českou spořitelnu, klesl v pololetí čistý zisk o 60 procent na 293,8 milionu eur (zhruba 7,7 miliardy Kč) ze 731,9 milionu eur před rokem.

"V celkovém hospodářském výsledku, který v porovnání se stejným obdobím minulého roku vykazuje pokles, se do značné míry projevilo nutné zvýšení rizikových nákladů," komentoval čísla předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon. Banka měla ke konci pololetí konsolidovanou bilanční sumu 1,667 bilionu korun, proti konci loňska se zvýšila o 14,3 procenta.

"V celkovém hospodářském výsledku, který v porovnání se stejným obdobím minulého roku vykazuje pokles, se do značné míry projevilo nutné zvýšení rizikových nákladů," komentoval čísla předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon. Banka měla ke konci pololetí konsolidovanou bilanční sumu 1,667 bilionu korun, proti konci loňského roku se zvýšila o 14,3 procenta.

Provozní zisk se v pololetí snížil proti stejnému období loni o 10,1 procenta na 10,2 miliardy korun. Provozní výnosy klesly o 4,2 procenta na 20 miliard korun. Jejich nejdůležitější složka, čistý úrokový výnos, zůstala na 14,7 miliardy korun. Čistý výnos z poplatků a provizí se meziročně snížil o 10,6 procenta na čtyři miliardy korun.

Objem poskytnutých úvěrů vzrostl o 4,6 procenta na 763,8 miliardy korun. Rostly úvěry domácnostem, firmám i spotřebitelské úvěry.

Závazky ke klientům se meziročně zvýšily o desetinu na 1,15 bilionu korun. Stouply vklady firem i domácností, o víc než pětinu vzrostly vklady klientů veřejného sektoru.

Provozní náklady vzrostly o 2,7 procenta na 9,8 miliardy korun. Především kvůli zvýšení mezd stouply náklady na zaměstnance.

Česká spořitelna je největší bankou v Česku podle počtu klientů, kterých měla ke konci letošního pololetí 4,5 milionu. Vlastníkem České spořitelny je rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Čistý zisk Erste Group Bank v pololetí meziročně klesl o 60 procent na 293,8 milionu eur (zhruba 7,7 miliardy Kč).

Bankovní skupině Erste Group v pololetí klesl zisk o 60 procent

Rakouské bankovní skupině Erste Group Bank, která mimo jiné vlastní i Českou spořitelnu, klesl v pololetí čistý zisk o 60 procent na 293,8 milionu eur (zhruba 7,7 miliardy Kč) ze 731,9 milionu eur před rokem. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Erste se podobně jako další finanční instituce potýká s negativními hospodářskými dopady koronavirové krize.

"V prvních šesti měsících roku jsme si vytvořili rezervy 675 milionů eur. To vedlo k poklesu našeho čistého zisku v tomto období na 294 milionů eur," uvedl šéf podniku Bernd Spalt. Banka předpověděla, že čistý zisk jí výrazně klesne i v celém letošním roce.

V samotném druhém čtvrtletí se čistý zisk meziročně propadl o 84 procent na 58,5 milionu eur. Zaostal tak za očekáváním analytiků, kteří jej podle podle průzkumu zveřejněného na internetových stránkách banky odhadovali na 95,3 milionu eur, upozornila agentura Reuters.

Erste kromě Rakouska a České republiky působí také v dalších pěti zemích střední a východní Evropy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je neděle 24. ledna 2021

Očekáváme v 3:00 0°C

Celá předpověď