Evropské dálnice směrem na jih jsou plné, čeká se i několik hodin

foto Kolona automobilů na dálnici - ilustrační foto.

Lublaň/Záhřeb/Vídeň - Ve Slovinsku, Chorvatsku, Německu a Rakousku se dnes už dopoledne naplnily předpovědi upozorňující řidiče při cestách za rekreací na jih Evropy nebo při návratu na mimořádně hustý provoz o tomto víkendu. Zácpy se podle zpravodajských webů a autoklubů ve zmíněných zemích tvoří hlavně na hraničních přechodech a u mýtnic. Někde už se fronty protáhly až k desítce kilometrů a řidiči v nich čekají i několik hodin.

Situace na českých silnicích je dnes přiměřená prázdninovému období, nejfrekventovanější je podle předpokladů dálnice D1. Češi, ale i Němci po ní míří na jih, další motoristé jedou na závod formule 1 v Budapešti. ČTK to dnes řekl mluvčí Ústředního automotoklubu (ÚAMK) Igor Sirota. Cestou do Chorvatska musí podle něj řidiči počítat se zdržením kolem Vídně, Štýrského Hradce, na konci slovinské dálnice včetně hraničního přechodu a poté na mýtné bráně Záhřeb-Lučko.

"Peklo se zatím nepotvrzuje, jsou to klasická místa, nejhorší je samozřejmě dálnice D1," uvedl mluvčí na dotaz ČTK, jaká je situace na silnicích. Připomněl, že důvody jsou tři, především prázdniny v Česku, odkud mnoho turistů míří do Chorvatska, začátek prázdnin ve dvou německých spolkových zemích, v Bavorsku a v Bádensku-Württembersku a Velká cena Maďarska. "V loňském roce tam byla návštěvnost 186.000 lidí, tudíž se dá předpokládat, že určitý proud míří po D1," podotkl mluvčí.

Už dopoledne hustý provoz s častými kolonami hlásil německý autoklub ADAC například na bavorském úseku dálnice A8, na dálnici A9 mezi Norimberkem a Mnichovem a na obchvatu Mnichova. Stejná situace panovala na rakouské dálnici A10, kde se fronty tvořily zejména před Tauernským tunelem a před mýtnou bránou St. Michael. V místech s hustým provozem byla přeplněná i všechna odpočívadla a fronty u čerpacích stanic se často táhly až ke sjezdům z dálnice.

Ve Štýrsku se sedm kilometrů dlouhá kolona vytvořila před tunelem Karavanky ve směru do Slovinska, auta tam čekala více než hodinu. Dlouhé kolony se na stejném místě tvoří i v opačném směru ze Slovinska, kde se dlouho čeká také na podrávské dálnici mezi obcí Lancovo a koncem dálnice v obci Podlehnik u hraničního přechodu s Chorvatskem. Ve směru do Chorvatska se tam natáhla dvoukilometrová kolona aut.

Zácpa je i na slovinském přechodu Dobovec ve směru do Chorvatska. Čekat se ale musí i na přechodech Sečovlje, Dragonja, Sočerga, Jelšane, Metlika, Slovenska vas, Obrežje, Dobovec, Rogatec a Gruškovje. Rakouský autoklub ÖAMTC vypočítal, že například při průjezdu Slovinska se řidiči cestující po dálnici A4 mezi městem Ptuj a hraničním přechodem Macelj ve směru do Chorvatska zdrží asi o dvě hodiny. Auta jedoucí ve směru od Lublaně k přechodu Obrežje se zdrží asi hodinu a půl.

Chorvatský automotoklubu HAK zejména informuje o zvýšeném příjezdu vozidel k mýtné bráně Záhřeb-Lučko ve směru k moři. Od Jankomiru stojí fronta dlouhá tři kilometry. Zpomalený provoz je mezi dopravními uzly Lučko a Zadar II. Mezi vjezdem do tunelu Sveti rok a Maslenicí se pomalu pohybuje osmikilometrová kolona.

"Kolem Záhřebu jsou ucpané cesty, které vedou k mýtným branám. Kolony mají kolem sedmi i deseti kilometrů. Auta stojí, lidé z nich vystupují. Venku je asi 30 stupňů," řekl ČTK Zdeněk Špaček, který se dnes z dovolené v Chorvatsku vrací do Prahy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je pondělí 25. března 2019

Očekáváme v 21:00 4°C

Celá předpověď