České Radiokomunikace chystají v Praze-Zbraslavi největší datové centrum v ČR

foto Generální ředitel Českých Radiokomunikací Miloš Mastník poskytl rozhovor České tiskové kanceláři, 23. listopadu 2022, Praha.

Praha - České Radiokomunikace chystají stavbu největšího datového centra v České republice. Vybudují ho namísto končících rozhlasových vysílačů v Praze-Zbraslavi. Bude mít kapacitu přes 2000 serverových míst (racků) a příkon 25 megawattů. Hotovo má být příští rok na jaře, zprovoznit centrum chtějí na přelomu let 2024 a 2025. V rozhovoru s ČTK to uvedl generální ředitel Českých Radiokomunikací Miloš Mastník.

Jde o šesté datové centrum, které bude společnost provozovat. Dosud největší je objekt na pražském Žižkově s 500 serverovými místy, vedle toho mají České Radiokomunikace záložní datové centrum na Strahově a dále v Brně, Ostravě a Pardubicích.

Vybudování centra není jedinou strategickou investicí, kterou firma pod novým vlastníkem chystá. "V současnosti se rozhlížíme po akvizicích na českém trhu, ale i v okolních zemích, které by nám dávaly smysl. Primárně by mělo jít poskytovatele telekomunikační nebo datové infrastruktury. V současnosti máme vytipovaných několik cílů," řekl Mastník.

Firmu České Radiokomunikace loni koupily od fondů Macquarie Asset Management fondy Cordiant Digital Infrastructure, obchodované na hlavním trhu londýnské burzy. Mastník je generálním ředitelem Českých Radiokomunikací od začátku letošního července, předtím byl ve společnosti obchodním ředitelem.

Ředitel uvedl, že firma disponuje na nákupy vyššími jednotkami miliard korun. Podle Mastníka jde o vlastní finance v kombinaci s investičními prostředky vlastníka a bankovními úvěry. V hledáčku společnosti jsou provozovatelé datových center, cloudu nebo majitelé sítí. Naopak o poskytovatele obsahu, například mediální nebo softwarové firmy, zájem společnost nemá.

"Náš nový vlastník, kterým jsou fondy Cordiant Digital Infrastructure, se zaměřuje na dlouhodobý rozvoj, proto si můžeme dovolit investice nebo akvizice?s návratností třeba deset i více let," dodal Mastník.

Podnik zároveň pokračuje v investicích do rozvoje vlastní sítě Internetu věcí. Ta v současnosti prostřednictvím technologie LoRaWan pokrývá 98 procent populace v ČR.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

1°C

Dnes je pondělí 6. února 2023

Očekáváme v 9:00 -2°C

Celá předpověď