České kluby se v žebříčku propadly na 20. místo, ztráta na patnáctku není velká

foto Utkání 5. kola skupiny E fotbalové Evropské konferenční ligy: Slavia Praha - Feyenoord Rotterdam, 25. listopadu 2021 v Praze. Hráči Slavie se radují z gólu, uprostřed jeho autor Peter Olayinka.

Praha - České fotbalové kluby se po nepříliš povedeném čtvrtečním večeru v evropských pohárech propadly v žebříčku národních koeficientů UEFA o čtyři příčky na 20. místo. Ztrátu na klíčovou 15. pozici, která jako poslední znamená pět zástupců na evropské scéně, ale tuzemské týmy stále nemají velkou. K aktuálně patnáctému Řecku jim chybí 0,35 bodu. V této sezoně se hraje o nasazení do ročníku 2023/24.

Před Česko se po čtvrtečním předposledním kole skupinové fáze dostaly hned čtyři země. Před tuzemské kluby poskočily Řecko, Turecko, Kypr a Dánsko, které ještě nedávno ztrácelo zhruba dva body. Před Českem zůstává i Chorvatsko, byť kleslo z 15. příčky na 19. místo. Pořadí je nadále mimořádně vyrovnané, hned šest zemí se vměstnalo do 0,35 bodu.

České týmy si ve čtvrtek připsaly dva body za dvě remízy v Evropské konferenční lize. Slavia doma hrála 2:2 s Feyenoordem Rotterdam a Jablonec se rozešel smírně s Alkmaarem 1:1. Oba tuzemští zástupci neudrželi vedení. Sparta zůstala bez bodu, když prohrála v Evropské lize v Glasgow s Rangers 0:2.

Zisk do žebříčku se dělí počtem zástupců dané země v pohárové sezoně, v českém případě pěti. Plzeň a Slovácko vypadly už v kvalifikaci. Česko tedy ve čtvrtek uhrálo do žebříčku po přepočtu 0,4 bodu. Dosud nejvíce bodů v pohárovém ročníku překvapivě připsal Jablonec.

Z konkurentů v boji o elitní patnáctku má více zástupců jen Dánsko, kterému zůstávají ve hře čtyři týmy. Česko má ve hře tři celky. K reálné naději na 15. místo potřebuje, aby do jarní vyřazovací fáze prošla aspoň dvě mužstva. Před prosincovým posledním kolem skupin mají šanci stále všechny tři české týmy.

Po minulé sezoně tuzemské kluby na elitní patnáctku nedosáhly a v ročníku 2022/23 budou mít po delší době v pohárech jen čtyři zástupce. Tři z nich půjdou do soutěží UEFA z ligy, jeden z domácího poháru. Pouze šampion si zahraje kvalifikaci Ligy mistrů, zbylou trojici čeká letos vzniklá Evropská konferenční liga. V této sezoně se české kluby pokoušejí na 15. či lepší místo vrátit, hraje se o nasazení do ročníku 2023/24.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je pátek 27. května 2022

Očekáváme v 21:00 12°C

Celá předpověď