České e-shopy zažívají v závěru roku rekordní období

foto Nákup na internetu, internetový prodej on-line shoping, eshop - ilustrační foto.

Praha - České e-shopy zažívají před Vánocemi rekordní období. Největší tuzemský on-line prodejce Alza.cz vykázal v pondělí rekordní tržby 240 milionů korun za jediný den. Pro zajímavost v ten samý den během jedné minuty (v 11:49) zpracoval také rekordních 338 objednávek. Podle údajů společnosti Shoptet letos stouply celkové tržby internetových obchodů v ČR o 18,5 procenta na rekordních 140 miliard Kč.

Mezi 10. a 19. prosincem činil obrat Alzy dvě miliardy korun a počet objednávek tři miliony. "Letošní rok je výjimečný, třeba během rekordního pondělka nám přišlo celkem 108.000 objednávek. To je skoro jedna a půl objednávky za vteřinu," uvedl ředitel marketingového oddělení Jan Sadílek.

V očekávání rekordní předvánoční sezony obchodníci vylepšili své skladové kapacity. Třeba ze skladu nákupní galerie Mall.cz se zboží dostane k dopravci během 15 minut. Sklad dokáže odbavit až 75.000 kusů zboží za den. Na 24.000 polic a na téměř stejném množství palet je zde uskladněno dva miliony kusů zboží.

O desítky procent proti loňskému roku stouply prodeje na Lidl e-shopu. Vedle hraček je velký zájem o elektrické nářadí. "Mezi další taháky letošních předvánočních nákupů se zařadily výrobník sody Sodastream Crystal a robotický vysavač," uvedla mluvčí Zuzana Holá. Alza uvádí, že v rekordním týdnu od 10. do 16. prosince si zákazníci pořizovali nejvíce elektro (125.000 ks) a hračky (100.000 ks). Nejprodávanějším produktem byl nový iPhone X.

Data společnosti RTB House ukazují, že přibližně týden před Vánocemi začne počet návštěv v e-shopech postupně klesat a minima dosáhnou na Štědrý den, kdy je návštěvnost ve srovnání s prosincovým průměrem téměř o 23 procent nižší. Počet návštěv v internetových obchodech a počet transakcí v nich začne postupně narůstat až po všech svátečních dnech, tedy 27. prosince. "Rostoucí počet návštěvníků po Vánocích může souviset se začátkem období novoročních výprodejů, které pro e-commerce představuje další důležitou nákupní sezónu," uvedl regionální ředitel v RTB House Vladimír Houba.

Česká e-commerce rostla letos dvouciferným tempem, v průměru si polepšila o 18,5 procenta meziročně. "Zejména silné předvánoční období dopomohlo k tomu, že on-line obchodníci měli lepší než původně očekávané výsledky," uvedl ředitel Shoptetu Miroslav Uďan.

Nadále podle něj roste počet nových on-line obchodů. Letošní přírůstek činil 5,4 procenta na 42.700 e-shopů. Také příští rok by podle něj tuzemská e-commerce měla nadále růst dvouciferným tempem. V roce 2019 by Češi měli přes internet utratit zhruba 166 miliard korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

29°C

Dnes je neděle 18. srpna 2019

Očekáváme v 19:00 29°C

Celá předpověď