České dráhy omezí dalších deset linek, jezdí v nich málo lidí

foto Prázdné nástupiště Hlavního nádraží v Praze na snímku z 16. března 2020. Vláda kvůli šíření koronaviru zakázala volný pohyb lidí s výjimkou cest do zaměstnání, nezbytných cest za rodinou, pro základní životní potřeby nebo k lékaři.

Praha - České dráhy omezí provoz některých expresních a rychlíkových linek, celkově tím sníží dopravu svých vlaků o 6,6 procenta. Ukončeny budou například spoje z Prahy do některých krajských měst. Podle dopravce jsou linky, které si objednává stát, v současné době málo využívané, jezdí v nich asi desetina cestujících. Po jednání vlády to oznámil ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Dráhy, stejně jako konkurenční dopravci, už omezily provoz i na komerčních linkách.

Zredukován bude podle Havlíčka provoz expresních linek, protože je mohou nahradit jiné spoje. Ukončeny budou expresní linky Ostrava-Návsí, dále Praha-Olomouc-Vsetín-Horní Lideč, Praha-Brno-Břeclav a linka Praha-Děčín. Dráhy dále připravují také omezení expresních linek Praha-Plzeň-Cheb a Praha-Dolní Dvořiště. Omezeny by měly být rovněž čtyři rychlíkové linky Praha-Havlíčkův Brod, Hradec Králové-Trutnov, Praha-Plzeň-Klatovy a Praha-Děčín.

"Jedná se o linky, které jsou provozovány vždy v souběhu s jinými linkami, které jsou v objednávce státu, a lze tak u nich zajistit nabídku spojů v minimálně dvouhodinových intervalech a s dostatečnou kapacitou," řekl Havlíček. Ve zrušených linkách podle něj nyní jezdí pouze deset procent lidí oproti normálu.

Opatření dnes přijala vláda, která je objednavatelem linek.

Dráhy už od pondělí zrušily vnitrostátní vlaky pendolino mezi Prahou, Ostravou a Českým Těšínem. Dále neobsluhují zastávky v Litovli, Uničově a Července, jsou totiž v izolaci. Ode dneška pak zastavily i vlaky IC spojují Prahu s Opavou a Bohumínem. Zrušeno tak bylo dalších sedm spojů denně.

Provoz omezili i další dopravci na železnici. Leo Express nejméně do 23. března stáhne z provozu 75 procent svých spojů, zachová pouze celkem čtyři spoje z Prahy do Ostravy a Starého Města na Moravě.

Podle upraveného jízdního řádu jezdí také RegioJet. Mezi Prahou a Brnem nyní jezdí šest párů žlutých vlaků místo běžných deseti, na trase Praha-Ostrava je to pak šest párů místo obvyklých 11. Po dohodě s ministerstvem dopravy bude také vypravovat vlaky na státem objednávané lince Brno-Bohumín během dopoledne a večera v dvouhodinovém intervalu. Celkem tak nepojede deset spojů z 34.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

23°C

Dnes je úterý 2. června 2020

Očekáváme v 23:00 15°C

Celá předpověď