České centrum v Hanoji by mělo být otevřeno do konce roku

foto Ministr zahraničí Jan Lipavský (vpravo) a jeho vietnamský protějšek Bui Thanh Son vystoupili na tiskové konferenci po společném setkání, 9. června 2023, Praha.

Praha - Černínský palác pracuje na otevření Českého centra v Hanoji do konce letošního roku. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) dnes v Praze poděkoval vietnamskému protějšku za spolupráci na projektu, který má v zemi podpořit českou kulturu. Jak Lipavský zmínil na tiskové konferenci po jednání s šéfem vietnamské diplomacie Bui Thanh Sonem, ve Vietnamem žije 200.000 lidí mluvících česky, kteří mají o českou kulturu velký zájem. Ministři zmínili i chystané přímé letecké spojení mezi Prahou a Hanojí.

Ministr zahraničí Vietnamu do Prahy přijel po devíti letech. Země je podle Lipavského jedním z nejvýznamnějších partnerů Česka v regionu. Se svým protějškem se shodli na posílení spolupráce v obchodu, obranném průmyslu, cestovním ruchu, vědě a informačních technologiích. Zájem má Vietnam i o dopravní strojírenství.

Zavedení přímé letecké linky mezi Hanojí a Prahou podpořil při své dubnové návštěvě Vietnamu premiér Petr Fiala (ODS). Jeho mise měla také pomoct, aby Vietnam zařadil v budoucnu Českou republiku na seznam zemí s bezvízovým stykem pro krátkodobé pobyty. V České republice je podle Fialy velký zájem o Vietnam jako turistickou destinaci.

Perspektiva obchodní spolupráce podle českého premiéra existuje v energetice, už rozvinutá je spolupráce v obranném průmyslu, včetně letectví. Za důležitou ukázkou obchodní spolupráce má zahájení stavby nové továrny Škoda Auto ve Vietnamu. Příští rok by tam měla začít montáž osobních vozů, zpočátku by se mělo vyrábět 30.000 aut ročně. Vietnam nakoupil 12 letounů L-39NG z Aera Vodochody a jedná o nákupu dalších strojů. V oblasti vojenských dodávek jedná také o radarech a o modernizaci obrněných vozidel a střelných zbraní, informovala během Fialovy návštěvy země agentura Reuters s odvoláním na zdroj z české vlády.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

19°C

Dnes je neděle 24. září 2023

Očekáváme v 9:00 17°C

Celá předpověď