České a slovenské hudební hvězdy dnes v Praze vzdají hold Miroslavu Žbirkovi

foto Ilustrační foto - Tisková konference Národního muzea k výstavě Miro Žbirka: Roky a dni, 19. října 2022, Praha.

Praha - Hvězdy současné české a slovenské hudební scény dnes v Praze vzdají hold Miroslavu Žbirkovi na akci Tribute to Miro Žbirka 70. Vzpomínkové koncerty, které jsou součástí připomínek Žbirkových nedožitých 70. narozenin připadajících právě na dnešek, se již uskutečnily v londýnském klubu 229 Venue a v NTC Aréně v Bratislavě. Na dnešní hudební a vizuální show přislíbili účast mimo jiné Peter Nagy, Lenny, David Koller, Jana Kirschner, Štefan Margita, Marta Jandová, Slza, Jiří Macháček, Katarína Knechtová, Michal Malátný, Rob Cass, Peter Bič Project, nebo Marián Čekovský.

Bratislavský rodák, který se v roce 1982 stal prvním slovenským Zlatým slavíkem a po Waldemaru Matuškovi byl druhý, kdo dokázal v této anketě porazit Karla Gotta, zemřel loni 10. listopadu ve věku 69 let.

Součástí oslav Žbirkových nedožitých narozenin je také chronologicky sestavená výstava Roky a dni v historické budově Národního muzea, která od 20. října do konce letošního roku nabízí přibližně 350 exponátů přibližujících profesní i soukromý život jedné z nejvýznamnějších postav československé populární hudby. Oslavy Žbirkova výročí 23. září zahájilo vydání nového videoklipu k písni Náhodou a Žbirkova alba Posledné veci v nejmodernějším prostorovém formátu zvuku Dolby Atmos.

Žbirka je známý jako autor písní Atlantída, Nemoderný chalan či Katrin. Za dobu svého více než čtyřicetiletého působení na hudební scéně se proslavil jako sólový interpret písní, které si také sám skládal. Vydal přes tři desítky desek v Česku, na Slovensku a v Německu, koncertoval téměř po celém světě. Pocházel ze slovensko-britské rodiny, jeho celoživotní láskou byla slavná britská skupina The Beatles. Již koncem 60. let stál u zrodu bratislavské rockové skupiny Modus. Svůj první hit Zažni nahrál v roce 1977. O čtyři roky později založil s Lacem Lučeničem skupinu Limit a vydal se na vlastní dráhu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

18°C

Dnes je středa 22. března 2023

Očekáváme v 21:00 9°C

Celá předpověď