Česká Třebová dokončila opravy chaloupky Maxe Švabinského

foto V Kozlově u České Třebové 6. listopadu 2020 pokračují opravy chaloupky Maxe Švabinského, hotovo by mělo být v polovině prosince. Malíř v roubence pobýval a tvořil na přelomu 19. a 20. století.

Česká Třebová (Orlickoústecko) - Česká Třebová dokončila opravy chaloupky Maxe Švabinského v Kozlově. Kvůli rekonstrukci byla letos uzavřená, veřejnosti bude znovu přístupná od konce května. Vnitřní stálá expozice se mírně pozmění, řekla ČTK Jana Voleská, ředitelka Městského muzea, které památku provozuje.

Fotogalerie

"Základní charakter zůstane stejný. Připomínáme dobu, kdy tam Švabinský pobýval, a vzhled interiéru známe z jeho výtvarných děl. S tím nechceme hýbat, pořád bude interiér vypadat jako v době, kdy tam Švabinský jezdil." uvedla Voleská.

Muzeum v chaloupce obmění některé drobné předměty, které uchovává ve svých sbírkách. Ve vybavení se objeví dosud nevystavený porcelán, sošky či keramika.

Opravy stály téměř tři miliony korun. Především bylo nutné odstranit vlhkost, kvůli níž byly dřevěné části budovy napadené dřevomorkou. Musely se udělat nové podlahy a vyměnit některé obvodové trámy roubené budovy, uvedla Michaela Ježková z českotřebovské radnice. Trvalé odvětrávání zajistí instalovaná vzduchotechnika.

Chaloupku vlastní Česká Třebová, dostala ji v roce 2004 darem od malířovy adoptivní dcery Zuzany Švabinské. Na Kozlově měla letní být rodina pražského železničáře Rudolfa Vejrycha st. Švabinský tam jezdil v letech 1895 až 1919, nejdřív jako nápadník a později jako manžel Ely Vejrychové. Jejich manželství se brzy rozpadlo, protože se malíř zamiloval do Anny Procházkové, manželky malíře Rudolfa Vejrycha.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je pátek 5. března 2021

Očekáváme v 15:00 4°C

Celá předpověď