České spořitelně stoupl v pololetí čistý zisk meziročně o 43,4 pct na 6,6 mld Kč

foto Logo Česká spořitelna

Praha - České spořitelně v letošním prvním pololetí stoupl čistý zisk meziročně o 43,4 procenta na 6,6 miliardy korun. Za růstem zisku je nižší tvorba rezerv a lepší provozní výkonnost, uvedla dnes banka v tiskové zprávě. Provozní zisk vzrostl o 1,4 procenta na 10,3 miliardy korun, rostly vklady i úvěry.

"Obchodní i finanční výsledky České spořitelny za druhé čtvrtletí odrážejí pozitivní sentiment domácností i firem v souvislostí se zlepšující se pandemickou situací. Stále registrujeme opatrný přístup k výdajům u privátní klientely, který se promítá do růstu depozit. Úvěry byly taženy zejména hypotékami, u kterých jsme v červnu zaznamenali rekordní objem prodejů. Velmi dobrou zprávou je, že se firmy nedostaly do zásadnějších finančních problémů se splácením svých závazků, což se promítá do snížení rizikových nákladů banky," uvedl předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon.

Porovnání s prvním pololetím 2020 ukazuje, že rezervy vytvořené v loňském roce byly dostatečné, řekl ČTK analytik z portálu Trhy.cz Jan Rohrbacher. V loňském roce velká tvorba rezerv mimořádným způsobem snížila zisk. Z důvodu snížení tvorby rezerv tak nelze podle analytika v příštích letech očekávat opakování růstu čistého zisku o desítky procent. K zisku přispěly i poskytované hypoteční úvěry, jejich trh významným způsobem roste, dodal.

Provozní výnosy byly oproti loňskému pololetí vyšší o 1,7 procenta, činily téměř 20,3 miliardy korun. Čistý úrokový výnos, nejdůležitější složka provozních výnosů, se meziročně snížil o 1,1 procenta a dosáhl 14,5 miliardy korun. Vývoj byl podle banky ovlivněn prostředím s nižší úrokovou sazbou, na druhou stranu růst klientských úvěrů a vkladů měl ale na čistý úrokový výnos pozitivní dopad. Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně vzrostl o 14,2 procenta na 4,5 miliardy korun a čistý zisk z obchodních operací stoupl o 41,7 procenta na 1,1 miliardy korun.

Celkové provozní náklady se meziročně zvýšily o 1,9 procenta na deset miliard korun, přičemž podle banky byly ovlivněny akvizicí české pobočky Waldviertel Sparkasse. Poměr provozních nákladů a výnosů se meziročně nepatrně zvýšil na 49,2 procenta.

Konsolidovaná bilanční suma dosáhla ke konci června 1,6767 bilionu korun a ve srovnání s objemem bilanční sumy k 31. prosinci 2020 se zvýšila o devět procent.

Objem poskytnutých úvěrů vzrostl v pololetí meziročně o více než pět procent na 812,5 miliardy korun. U domácností rostly především hypotéky, objem úvěrů podnikatelským subjektům stagnoval na 266,4 miliardy Kč. Závazky ke klientům stouply meziročně o 6,8 procenta na 1,2237 bilionu korun. Vyšší byly vklady firem i domácností, naopak vklady klientů veřejného sektoru téměř o třetinu klesly.

Česká spořitelna je největší banka v ČR podle počtu klientů, na konci června jich měla 4,5 milionu. Rakouská finanční skupina Erste Group Bank, která Českou spořitelnu vlastní, je klíčovým hráčem na bankovním trhu střední a východní Evropy. Erste v pololetí meziročně více než ztrojnásobila čistý zisk na 918 milionů eur (23,4 miliardy Kč) .

Rakouská Erste ztrojnásobila čtvrtletní zisk

Rakouská bankovní skupina Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu, v prvním pololetí více než ztrojnásobila čistý zisk na 918 milionů eur (23,4 miliardy Kč) z 294 milionů eur před rokem. Oznámila to dnes ve své tiskové zprávě. Erste Group těžila z dobrých provozních výsledků i z nižších nákladů na rizika. Upozornila nicméně, že další vývoj bude z velké části záviset na postupu pandemie covidu-19.

"Vzhledem k tomu, že jsme banka úzce propojená s reálnou ekonomikou, současný makroekonomický vzestup se přímo odráží v naší rozvaze. Solidní situace v oblasti výnosů, stabilní náklady a výrazně nižší objem rizikových rezerv ve srovnání s koronavirovým rokem 2020 přispěly k jasnému zlepšení našich pololetních výsledků," uvedl finanční ředitel Stefan Dörfler.

Provozní zisk se meziročně zvýšil o 24 procent na 1,69 miliardy eur, mimo jiné díky růstu příjmů z úroků a z poplatků. Náklady na rizika naopak téměř o 90 procent klesly a dostaly se na 83 milionů eur.

"Je to dobrý začátek roku, ale na oslavy je ještě příliš brzy. Na celý rok 2021 zůstáváme opatrnými optimisty, i když jsme si vědomi toho, že mnohé závisí na dalším průběhu pandemie – především na covidové mutaci delta," uvedl Dörfler.

Pozitivní zprávou je čistý zisk skupiny, který skončil poměrně výrazně nad analytickými odhady, řekl ČTK analytik společnosti Cyrrus Tomáš Pfeiler. I celkové výnosy banky dopadly lépe ve srovnání s predikcemi. Celkově podle něj management naladil optimistický tón.

Akcie Erste se po zahájení obchodování na pražské burze vydaly vzhůru a před polednem si připisovaly více než jedno procento. "Vzhledem k tomu, že širší evropský bankovní index dnes odepisuje půl procenta, můžeme i mírný růst akcií považovat za dobrou zprávu," dodal Pfeiler. Za rok akcie Erste Group zpevnily o více než 50 procent, loni touto dobou se ale teprve začaly zotavovat z propadu způsobeného pandemií.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 26. října 2021

Očekáváme v 19:00 8°C

Celá předpověď