Česká spořitelna od 1. listopadu zvyšuje sazby hypoték o 0,4 procentního bodu

foto Ilustrační foto - Logo Česká spořitelna

Praha - Česká spořitelna s účinností od 1. listopadu zvyšuje úrokové sazby hypoték a Hypoúvěru od Buřinky o 0,4 procentního bodu. Hlavním důvodem je cena zdrojů, která vytrvale roste a má dopad na tržní sazby hypoték. Úroková sazba u nejoblíbenější fixace na osm let bude nově začínat na 3,54 procenta ročně. Banka to dnes oznámila ČTK v tiskové zprávě. Hypotéky zdražují i ostatní banky.

"Další měsíce nebudou na hypotečním trhu jednoduché. Rostoucí cena zdrojů tlačí úrokové sazby nahoru. Ve výhodě nyní budou naši klienti, kteří si zvolili delší fixace a nemusí se obávat dalšího zvyšování sazeb. V následujících měsících chceme s ostatními bankami hledat cestu, jak i při rostoucích cenách klientům snížit měsíční splátky, anebo najít jinou a snazší cestu k bydlení především pro mladé," uvedl šéf hypotečních produktů v České spořitelně Filip Belant.

Průměrná úroková sazba hypoték v září stoupla na 2,43 procenta ze srpnových 2,32 procenta. Sazba vzrostla posedmé v řadě, vyplývá z údajů Fincentra Hypoindexu.

Hybatelem vývoje hypotečních sazeb je mimo jiné i základní úroková sazba České národní banky. Tu ČNB na konci září razantně zvýšila o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. A na to vzápětí zareagovaly největší hypoteční banky, jejichž nabídkové sazby se přehouply přes tříprocentní hranici. Růst nabídkových sazeb hypoték navíc v říjnu zrychlil. Skupina ČSOB zvýšila sazby o 0,3 procentního bodu a Česká spořitelna až o půl procentního bodu. V září přitom skupina ČSOB i Česká spořitelna shodně zvýšily sazby o 0,2 procentního bodu.

Končí období extra levných hypoték, sazby se dostávají do úrovně mezi třemi a čtyřmi procenty, řekl ČTK ředitel hypoték v Raiffeisenbank Milan Voldřich. Otázka podle něj je, jak dlouho tyto sazby vydrží. "Inflace letí nahoru. Další reakce ČNB může sazby vyhoupnout ještě o kus výše. V dalších měsících budou sazby nadále růst, na konci roku mohou být reálně okolo 3,5 procenta při pětileté fixaci," doplnil analytik společnosti Patron Daniel Horňák. Na trhu podle něj začíná přibývat klientů, kteří na hypotéku nedosáhnou.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

4°C

Dnes je neděle 5. prosince 2021

Očekáváme v 17:00 0°C

Celá předpověď