České spořitelně loni rostl čistý zisk o 5,1 pct. na 15,4 mld. Kč

foto Česká spořitelna

Praha - České spořitelně loni vzrostl čistý zisk meziročně o 5,1 procenta na 15,4 miliardy Kč. Provozní zisk se zvýšil o 9,3 procenta na 20,8 miliardy Kč. Výsledek ovlivnily hlavně výrazně rostoucí úrokové výnosy a stabilní náklady. Neauditované konsolidované výsledky za dnes Česká spořitelna zveřejnila na svém webu. Rakouská bankovní skupina Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu, loni zvýšila čistý zisk o 36 procent na rekordních 1,79 miliardy eur (zhruba 46 miliard Kč).

Čistý úrokový výnos za loňský rok dosáhl 27,8 miliardy korun, což je o 9,7 procenta více než o rok dříve. "Na růst čistého úrokového výnosu jako nejdůležitější složky provozních výnosů mají největší vliv rostoucí úvěrové obchody a zvyšování úrokových sazeb Českou národní bankou," uvedla spořitelna.

Přes zvýšení úrokových sazeb čistá úroková marže vztažená k úročeným aktivům klesla z 2,58 procenta na 2,17 procenta. Důvodem je vysoký objem nízkoúročených obchodů s ČNB a pokračující tlak na tržní úrokové marže.

Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly meziročně o tři procenta na 8,5 miliardy Kč. Nižší byly zejména příjmy z platebních služeb, což je důsledek rostoucího podílu poplatkově zvýhodněných programů u běžných účtů. Spořitelna ale navyšovala příjmy z poplatků z investičních služeb, správy finančního majetku, z prodeje pojišťovacích produktů a poskytování úvěrů.

Čistý zisk z obchodních operací se meziročně snížil o 21,4 procenta na 2,2 miliardy Kč. "Tento výsledek byl ovlivněn nižšími výnosy z cizoměnových transakcí, z derivátů a mimořádnou poptávkou po zajišťovacích obchodech v 1. čtvrtletí 2017 v souvislosti s ukončováním devizových intervencí ČNB," uvedla banka.

Objem úvěrů loni vzrostl o 8,5 procenta na 706,8 miliardy Kč. Zvýšil se u hypoték, spotřebitelských i firemních úvěrů. "Celkový objem privátních hypoték meziročně vzrostl o více než 11 procent, stejným tempem rostly i úvěry velkým korporátním klientům," uvedl předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon. Závazky ke klientům vzrostly o 8,1 procenta na 954,4 miliardy Kč.

Výsledky spořitelny odráží trendy na finančním a bankovním trhu, tedy stabilizaci provozních a administrativních nákladů, mírný pokles výnosů z poplatků a zásadní nárůst objemů úvěrů, řekl ČTK analytik portálu Capitalinked.com Radim Dohnal. "Pozitivně se pro banky projevuje několikanásobné zvýšení základní úrokové sazby ČNB v minulém roce. Banky si tak mohou poupravit své úvěrové produkty a je nasnadě, že zatímco hypotéka nebo spotřební úvěr se hned pro klienta prodraží, tak střadatelům banky na úrocích tolik nepřidají," doplnil analytik solečnosti Starteepo Dušan Jilčík.

Spořitelna je největší banka v ČR podle počtu klientů, ke konci loňského roku jich měla 4,63 milionu. Počet bankomatů a platbomatů České spořitelny se zvýšil o 79 na 1783 kusů.

Zisk Erste Group loni stoupl o více než třetinu na nový rekord

Rakouská bankovní skupina Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu, loni zvýšila čistý zisk o 36 procent na rekordních 1,79 miliardy eur (45,9 miliardy Kč). Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes firma zveřejnila. Vedení banky rovněž potvrdilo, že na valné hromadě akcionářů navrhne zvýšit dividendu na 1,4 eura na akcii z 1,2 eura na akcii v předchozím roce.

"Celoroční čistý zisk, který se zvýšil o více než třetinu na téměř 1,8 miliardy eur, je nejen nejlepším v naší historii. Je rovněž narozeninovým dárkem pro naše zakladatele, kteří před dvěma sty lety vytvořili podnikatelský model, jenž výrazně proměnil regiony, ve kterých jsme dnes opět aktivní," uvedl šéf společnosti Andreas Treichl.

"Výsledky dopadly v souladu s očekáváním," řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Čisté úrokové výnosy banky táhl nahoru hlavně nárůst objemu úvěrového portfolia, které se meziročně zvětšilo o 7,4 procenta. Za zmínku podle Pfeilera stojí, že se finančnímu domu daří držet náklady na uzdě, a to navzdory sílícím mzdovým tlakům ve středoevropském regionu.

Akcie Erste Group Bank na pražské burze po 10:30 vykazovaly růst asi o 0,6 procenta na 812 Kč. V ročním srovnání ale výrazně ztrácejí, před rokem se prodávaly zhruba za 1050 Kč za kus.

Provozní zisk vloni vzrostl na 6,9 miliardy eur z 6,7 miliardy eur v předchozím roce. Banka s růstem provozního zisku počítá i v letošním roce. Uvedla také, že očekává solidní makroekonomický vývoj na svých hlavních trzích, včetně České republiky a Slovenska.

Čisté příjmy z úroků loni vzrostly o pět procent na 4,58 miliardy eur. Firma poukázala na silný růst těchto příjmů v České republice, ke kterému podle ní přispěly stoupající úrokové sazby a růst objemu spotřebitelských úvěrů.

Erste Group rovněž uvedla, že bude pokračovat v investicích do digitalizace, aby si tak posílila konkurenceschopnost. Banka se hodlá soustředit mimo jiné na zjednodušování produktů a na zavádění a rozšiřování platformy pro internetové bankovnictví George v rámci celé skupiny.

Banka upozornila, že vzhledem ke své omezené přítomnosti na britském trhu v současnosti neočekává žádné výraznější dopady připravovaného odchodu Británie z Evropské unie.

Česká spořitelna dnes oznámila, že vloni zvýšila zisk asi o pět procent na 15,4 miliardy Kč. Provozní zisk se zvýšil o devět procent na 20,8 miliardy Kč. Výsledek ovlivnily hlavně výrazně rostoucí úrokové výnosy a stabilní náklady.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2020 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 19. února 2020

Očekáváme v 17:00 5°C

Celá předpověď