Česká republika se stala členem výkonného výboru EXPO 2020

foto

Účastnické země Všeobecné světové výstavy EXPO 2020 v Dubaji zvolily výkonný výbor složený ze třech desítek generálních komisařů. Členem takzvaného Committee, který jedná přímo s organizátory EXPO a prosazuje zájmy vystavovatelů, se stal i generální komisař České republiky Jiří František Potužník.

Fotogalerie

Národní nominaci pomohly podle jeho názoru tři věci. „Pavilon České republiky je jedním ze dvou nejpokročilejších, můj tým uspořádal už v září v Praze neformální schůzku čtyř desítek komisařů a organizátorů EXPO a vedeme skupinu devatenácti zemí propojených tématem 'Energie',“ říka Jiří František Potužník, který byl členem výkonného výboru na EXPO 2015 v Miláně.

Dalšími členy prestižního klubu se stalo například Spojené království, Francie, Itálie a Nizozemsko, z mimoevropských zemí získala podporu Čína, Kolumbie či Afghánistán. Předsedající zemí bylo jednomyslně zvoleno Švýcarsko, které se na EXPO 2020 přihlásilo jako vůbec první.

„Prvním úkolem prezidenta Steering Committee je vždy dát dohromady jeho členy – tak, aby byla zachována rovnováha mezi kontinenty a regiony, mezi velkými a malými státy, mezi zeměmi, které staví vlastní pavilony a těmi, které budou vystavovat v prostorách organizátorů“, uvedl prezident výkonného výboru, švýcarský komisař Manuel Salchli. „Tím hlavním a trvalým úkolem je ale otevřít EXPO ke spokojenosti organizátorů, účastníků a návštěvníků,“ dodal.

První Všeobecná světová výstava v arabském světě začne 20. října 2020 a potrvá do 10. dubna 2021. Pavilony a expozice otevře 192 účastnických států, organizátoři očekávají 25 milionů návštěv.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2023 ČTK

Reklama

16°C

Dnes je čtvrtek 23. března 2023

Očekáváme v 21:00 11°C

Celá předpověď