Česká osmnáctka podlehla Švédsku a vypadla na MS ve čtvrtfinále

foto Lední hokej - ilustrační foto

Örnsköldsvik (Švédsko) - Česká hokejová osmnáctka podlehla ve čtvrtfinále mistrovství světa v Örnsköldsviku domácímu Švédsku 2:4 a loňskou účast mezi nejlepšími čtyřmi nezopakuje. Na medaili výběr této věkové kategorie čeká od zisku stříbra v roce 2014.

Češi už ve 22. minutě prohrávali 0:3, brankami Marcela Barinky a Radka Mužíka zápas zdramatizovali, ale 50 sekund před koncem pojistil výhru Seveřanů při power play do prázdné branky Oscar Bjerselius. Svěřenci trenéra Aloise Hadamczika obsadili konečné šesté místo. Švédové budou hrát v sobotu o finále s Kanadou, která porazila Lotyšsko 3:1.

Švédové otevřeli skóre v polovině úvodní části při Kučeříkově trestu. Holtz trefil z levého kruhu protější horní roh. Za 24 sekund už vedl tým trenéra Magnuse Hävelida o dvě branky. Nybeck se zbavil Mlčáka, přihrál v přečíslení dvou na jednoho Söderblomovi a Pařík kapituloval podruhé.

Češi se v úvodním dějství při Holtzově trestu neprosadili a po 87 sekundách druhé části naopak potrestal Barinkovo vyloučení Grewe, který se dostal po vhazování před Paříka a zvýšil.

Do české branky se následně postavil Bednář, který se hned za dvě minuty vyznamenal při dorážce Sundsvika. Ve 34. minutě snížil Barinka, který z dorážky zamířil do odkryté branky. V čase 43:46 se dočkal Hadamczikův výběr dokonce snížení na rozdíl jediné branky. Lang uvolnil Mužíka, který Alnefelta překonal blafákem do bekhendu.

Ve 49. minutě pomohla Bednářovi po Holmströmově pokusu horní tyč. Snahu českého týmu o vyrovnání ještě zkomplikovala vyloučení Žůrka a Haše. V závěru trefil Bjerselius od obranné modré čáry prázdnou branku a bylo rozhodnuto. Obhájci bronzu Švédové postoupili mezi nejlepší čtyři počtvrté za sebou.

Hlasy po utkání:

Alois Hadamczik (trenér ČR): "Zápas jsme si prohráli stejně jako s Kanadou. Předvedli jsme velmi dobrý výkon, ale rozhodla disciplína. Začali jsme dobře, ale pak jsme udělali dva fauly, nebo fauly... Spíš jde o individuální chyby hráčů, kdy faul není nutný. Do zápasu jsme se vrátili, protože jsme už od půlky utkání začali hrát na tři útoky, což bylo na kluky hodně. Měli jsme pět minut na to, abychom srovnali, ale zase přišlo nesmyslné vyloučení za hákování. Samozřejmě za stavu 2:3 jsme byli lepším týmem, měli jsme šance, byly tam tečované puky, štěstí k nám ale nepřišlo. Někteří hráči odvedli maximum práce, co je v jejich silách. Kromě prvního zápasu s Běloruskem jsme v žádném utkání nepropadli, ale dá se říct, že jedeme domů neúspěšní. Neuhráli jsme čtvrtfinále a možnost hrát o medaili."

Radek Mužík (útočník a kapitán ČR): "Porážka bolí hodně, měli jsme výborný tým na to, abychom mohli udělat víc, ale bohužel jsme si to prohráli sami naší disciplínou. Švédové nám sice dali dva góly, ale nesesypali jsme se z toho. Ve druhé třetině jsme dali gól na 1:3, pak jsme snížili na 2:3 a byli jsme na koni. Měli jsme šance, ale bohužel Švédové měli více štěstí a vyhráli. Porazili jsme Švýcary, Finy. I s Kanadou jsme hráli dvě třetiny dobrý zápas, ale prohráli jsme. Nejdůležitější zápas jsme prohráli taky. Ale byla dobrá parta, drželi jsme pohromadě."

Radek Kučeřík (obránce ČR): "Je to pro nás velké zklamání, chtěli jsme medaili a měli jsme velmi dobrý tým. V šatně byla skvělá atmosféra a o to víc to teď mrzí. Před zápasem jsme si jasně řekli, že do něj musíme dobře vstoupit, ale to se nám vůbec nepovedlo, byla tam zbytečná vyloučení, dostali jsme tři góly. Podařilo se nám dát kontaktní gól na 1:3, ve třetí třetině dokonce na 2:3, ale v závěru si Švédové výhru pohlídali. Věřili jsme si a věděli, že když dostaneme gól, tak se nesmí stát, aby hned další lajna také dostala gól. Ale přesně to se stalo. Položilo nás to, a i když jsme ještě zabojovali, tak jsme to otočit nezvládli."

Jan Bednář (brankář ČR): "Od druhé třetiny jsme se Švédy hráli vyrovnanou partii, věřil jsem, že to urveme aspoň do prodloužení, ale nestalo se. Bohužel v první třetině jsme je nedisciplinovaností pustili do hry a tříbrankový náskok se pak proti takovému týmu strašně těžko dohání. Chtěl jsem co nejvíc pomoci týmu, bohužel týmový úspěch se nám tady nepodařil. Zklamání je velké."

MS hokejistů do 18 let v Örnsköldsviku - čtvrtfinále:

--------

Skupina A:

Švédsko - ČR 4:2 (2:0, 1:1, 1:1)

Branky a nahrávky: 10. Holtz (Raymond), 11. Söderblom (Nybeck, I. Andersson), 22. Grewe (Bjerselius, S. Holmström), 60. Bjerselius (I. Andersson) - 34. Barinka (Raška, Kučeřík), 44. Mužík (Lang). Rozhodčí: MacFarlane (USA), Tscherrig (Švýc.) - Pesonen (Fin.), Šalagin (Rus.). Vyloučení: 5:7, navíc Barinka (ČR) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 2248.

Sestava ČR: Pařík (22. Bednář) - Kubíček, Kučeřík, Mlčák, Haš, A. Rutar, Volráb, Žůrek - F. Přikryl, Lang, Mužík - Raška II, Barinka, Myšák - Teplý, Toman, Peterek - Najman, Pšenička, Koffer - Rychlovský. Trenéři: Alois Hadamczik, Radek Bělohlav a Marek Židlický.

Bělorusko - Rusko 0:6 (0:2, 0:3, 0:1)

Branky: 17. Nikolajev, 20. Gricjuk, 24. Gušin, 25. Amirov, 39. Činachov, 57. Spiridonov.

USA - Finsko 6:0 (2:0, 2:0, 2:0)

Branky: 12., 25. a 40. J. Hughes, 7. Beniers, 53. Caufield, 53. Brink.

Kanada - Lotyšsko 3:1 (1:0, 1:0, 1:1)

Branky: 28. a 60. Krebs, 14. Schneider - 51. Brants.