Česká mincovna vydala emisi medailí s tváří Jiřího Kodeta

foto Pamětní medaili (na snímku), kterou herci Jiřímu Kodetovi udělila in memoriam Česká mincovna, převzali 6. března 2018 v Praze na tiskové konferenci festivalu Febiofest Kodetova manželka Soňa, dcera Barbora a její manžel houslista Pavel Šporcl.

Jablonec nad Nisou - Slavný výrok Jiřího Kodeta z Pelíšků: "Dávám bolševikovi rok, maximálně dva", zdobí zlaté a stříbrné medaile, které vydává Česká mincovna v Jablonci nad Nisou. Medaile s tváří oblíbeného herce jsou další ze sběratelské série věnované Hvězdám stříbrného plátna, které mincovna razí ve spolupráci s Febiofestem. V minulosti se tak už objevily medaile věnované Karlu Fialovi, Rudolfu Hrušínskému či Vladimíru Menšíkovi.

"V myslích a srdcích veřejnosti Jiří Kodet navždy zůstane rolí cholerického otce Krause v Pelíškách, ve filmu, který nadchl diváky i filmové kritiky," řekl dnes ČTK Jaroslav Černý z České mincovny. To byl podle něj také důvod, proč medaili zdobí právě onen slavný výrok. Autorem medaile je zkušený portrétista Martin Dašek. Na lícové straně medaile je civilní portrét mladého herce s opisem Jiří Kodet a na rubu citát z Pelíšků, filmový kotouč a celuloidový pás s tvářemi umělce známého z mnoha filmových rolí.

Kodet pocházel z prastarého hereckého rodu, ale jeho cesta k divadlu nebyla jednoduchá. Kvůli emigraci nevlastního otce ho vyhodili z gymnázia, s obtížemi se dostával i na později absolvovanou DAMU. Jeho filmová kariéra trvala dlouhých 40 let. Začínal spíše v menších rolích, výraznějších filmových rolí se charismatický herec dočkal až po roce 1989, kdy také získal dva České lvy. Prvního za roli v černé komedii Knoflíkáři, druhého za cholerického odbojáře ve snímku Pelíšky.

Česká mincovna teď Kodeta připomíná zlatou čtvrtuncovou medailí o váze 7,78 gramu a průměru 22 milimetrů, kterou vydala v omezeném nákladu 100 kusů. Investoři ji pořídí za 13.950 Kč. Stejně jako ostatní medaile v rámci sběratelské série Hvězdy stříbrného plátna se razí také stříbrné medaile o hmotnosti deseti gramů a průměru 33 milimetrů. Jsou výrazně levnější a prodávají se za 950 korun. Obě medaile jsou ve speciálním balení, které vypráví herecký i osobní příběh Jiřího Kodeta.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je pátek 21. září 2018

Očekáváme v 13:00 28°C

Celá předpověď