Česká měna prolomila k euru hranici 26 Kč/EUR

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Česká měna dnes k euru prolomila hranici 26 Kč/EUR, krátce se dostala až na 25,92 Kč/EUR, tedy na nejsilnější úroveň od začátku srpna. Uzavřela ale nakonec na 25,99 Kč/EUR, proti středečnímu závěru o tři haléře silnější. Vůči dolaru koruna posílila o 18 haléřů na 21,99 Kč/USD. Vyplývá to z informací na serveru Patria Online. Pražská burza mírně posílila, index PX stoupl o 0,14 procenta na 1045,17 bodu. Nahoru ho táhly finanční emise kromě Monety, naopak ztrácel ČEZ.

"Dnešní vývoj koruny bezesporu překvapil, jelikož na trhu se obecně předpokládalo, že díky dnešní splatnosti státních poukázek převyšující objem 40 miliard korun může mít koruna naopak tendenci oslabovat," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

Vývoj kurzu koruny k euru může podle něj částečně souviset s očekáváním trhu, že Česká národní banka bude pokračovat v postupném zvyšování svých úrokových sazeb. Překvapující je ale podle něj to, že psychologická hranice 26 Kč za euro byla prolomena právě dnes. "Hlavní příčinou dnešního vývoje tak může být horší likvidita na trhu způsobená prodlouženým víkendem ve spojení s některými obchody, které se odehrávají na konci čtvrtletí," míní. Pokud je příčinou dnešního vývoje především nižší likvidita, mělo by v příštím týdnu dojít opět ke korekci kurzu koruny směrem ke slabším hodnotám, dodal.

Marek Dřímal z Komerční banky předpokládá, že v následujících dvou měsících by se kurz koruny mohl dostat k úrovním 25,50 až 25,70 Kč/EUR, a to díky dobré ekonomické kondici a pravděpodobnému rychlému zpřísňování měnové politiky ČNB, podotkl.

Kurz české měny:

  Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 26,02 25,99
Kč/USD 22,17 21,99

Zdroj: Patria Online

Pražská burza mírně posílila, dařilo se Erste, ČEZ naopak ztrácel

Pražská burza po dni volna opět mírně posílila. Index PX stoupl o 0,14 procenta na 1045,17 bodu. Nahoru ho táhly především finanční emise kromě Monety Money Bank. Dařilo se také sázkové Fortuně, která posílila o téměř pět procent. Výraznějšímu růstu burzy naopak bránil pokles akcií energetické společnosti ČEZ. Nejvíce, necelá čtyři procenta, ztratily cenné papíry textilky Pegas Nonwovens. Vyplývá to z výsledků obchodování na webu burzy.

Z finančních emisí si nejlépe vedla Erste Bank, jejíž cenné papíry zdražily o 2,04 procenta na 951,60 Kč. Komerční banka si polepšila o 0,56 procenta na 960 Kč a pojišťovna VIG končila výše o čtyři desetiny procenta na 650,30 Kč. Naopak akcie Monety 0,13 procenta odepsaly, zlevnily tak na 77,40 Kč.

Akcie ČEZ si dnes pohoršily o 1,28 procenta na 441,30. Hospodářské noviny přišly s informací, že polostátní gigant jedná o prodeji bulharské elektrárny Varna za 50 milionů eur, podotkla Jana Knechtlová z Patria Online. Makléř Patria Finance Jakub Brukner upozorňoval dnes před trhem, že akcie energetiky je možné považovat za překoupené, a korekci předpokládal.

Na burze se v uplynulém týdnu nejvíc dařilo akciím Fortuny

 

Na pražské burze se v uplynulém týdnu nejvíc dařilo akciím sázkové společnosti Fortuna, které přidaly pět procent na 148 Kč. Nejvíce naopak propadly cenné papíry společnosti Pegas Nonwovens, a to o 8,6 procenta. Index PX index zůstal beze změny na 1045 bodech, vyplývá z výsledků burzy.

Akcie Fortuny začaly raketově posilovat až dnes, kdy vytvořily prakticky celý týdenní růst. Po skončení dobrovolné nabídky odkupu se propadla cena akcií výrobce Pegas Nonwovens na 920 Kč. Skupina R2G Czech Rohan nabízela do pondělí cenu odkupu 1010 Kč. Celkový podíl R2G v Pegasu může podle analytiků dosáhnout až 89 procent.

"Z našeho pohledu byla nabízená cena atraktivní a doporučovali jsme akcionářům nabídku přijmout. Nyní očekáváme, že se aktivita obchodování podstatně sníží a s výhledem na zrušení dividendy, nevidíme motivaci minoritních akcionářů akcie dále držet," uvedl hlavní ekonom J&T banky Petr Sklenář.

Akcie společnosti ČEZ zpevnily o 1,8 procenta. Společnosti se týkalo rozhodnutí Nejvyššího soudu, který zrušil rozsudek týkající se náhrady škody za objednanou, ale neodebranou elektřinu společnosti SŽDC za rok 2010. Dozorčí rada ČEZu také dala souhlas k vyjednávání o prodeji bulharské elektrárny Varna.

Cenné papíry tabákového koncernu Philip Morris ČR přidaly 3,6 procenta. V úterý zveřejnil koncern výsledky za první polovinu roku. "Čísla pozitivně překvapila a překonala odhady na všech úrovních. Čistý zisk vzrostl meziročně o 21,5 procenta a dosáhl 1,7 mld. Kč," dodal Sklenář. Vykázaný čistý zisk podle něj naznačuje také slušnou základnu pro možnou dividendu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

13°C

Dnes je úterý 25. září 2018

Očekáváme v 11:00 10°C

Celá předpověď