Česká měna po vyjádřeních ECB oslabila vůči euru

foto Peníze, euro, česká koruna, bankovky, mince - ilustrační foto.

Praha - Česká měna dnes po vyjádřeních Evropské centrální banky (ECB) oslabila vůči euru o sedm haléřů na 25,31 Kč/EUR. Proti dolaru naopak posílila o čtyři haléře na 22,39 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na webu Patria Online kolem 17:00. Koruna podle nich ztrácela také proti britské libře. Britská centrální banka dnes překvapivě zvýšila hlavní úrokovou sazbu. Pražská burza poprvé v týdnu posílila, index PX přidal 0,15 procenta.

"Obchodování s českou korunou je dnes ovlivněno hlavně posledním letošním zasedání Evropské centrální banky (ECB) a projevem guvernérky Christiny Lagardeové, který vyzněl spíše v jestřábím duchu, což ale bylo napříč trhy již očekáváno. Česká koruna zareagovala poměrně vlažně," uvedl analytik obchodníka s měnami Purple Trading Jaroslav Tupý.

ECB dnes oznámila, že na konci března ukončí nákupy dluhopisů v rámci svého nouzového pandemického programu PEPP, který má k dispozici 1,85 bilionu eur (46,8 bilionu Kč). Banka dnes uvedla, že v prvním čtvrtletí bude podle očekávání nákupy postupně utlumovat, během roku ale bude ekonomiku dál podporovat jinými nástroji, i když program PEPP už skončí. ECB tak potvrdila svůj uvolněný pohled na inflaci, která podle ní postupně odezní.

Patrik Štefek z investiční společnosti Wood & Company upozornil, že koruna proti středečnímu podvečeru oslabila o více než 0,7 procenta také k britské libře. "Britské měně pomohlo dnešní oznámení tamní centrální banky, která nečekaně zvýšila úrokové sazby o 15 bazických bodů na 0,25 procenta," uvedl Štefek. Kolem 17:00 se kurz koruny vůči britské měně pohyboval podle Patria Online na úrovni 29,84 Kč/GBP. Po poledni si libra vůči americkému dolaru připisovala tři čtvrtě procenta na 1,3360 USD, což je nejvyšší hodnota od konce listopadu.

Pražská burza poprvé v tomto týdnu posílila, index PX dnes stoupl o 0,15 procenta na 1398,01 bodu. Vzhůru šly akcie energetické společnosti ČEZ a Erste Bank, cenné papíry dalších bank klesly. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Pražský akciový trh dnes posílil po předchozích čtyřech poklesech za sebou, které následovaly po vystoupání indexu PX na víc než třináctileté maximum. "Po poledni se pohyboval v plusu i o více než půl procenta, v průběhu odpoledne ale většinu zisků ztratil," popsal obchodování Patrik Štefek z Wood & Company. Pražská burza tak podle něj zaostávala za významnými evropskými akciovými indexy, které si v návaznosti na středeční oznámení americké centrální banky Fed o začátku zpřísňování měnové politiky připisují zisky kolem jednoho procenta.

Právě změna nálady na západoevropských trzích pomohla k růstu akciím Erste Bank, s nimiž se obchoduje také na vídeňské burze. Zdražily o 1,10 procenta na 990,20 koruny. Oslabily naproti tomu cenné papíry Komerční banky o 0,94 procenta na 895,50 koruny a Monety Money Bank o 0,27 procenta na 93,60 Kč. Akcie pojišťovny VIG přidaly 1,12 procenta na 633 korun.

Na svých denních maximech uzavřely podle Štefka cenné papíry ČEZ. Vzrostly o 0,75 procenta na 809 korun. "Ceny elektrické energie nadále míří nahoru," podotkl makléř Fio banky Josef Dudek. O 0,51 procenta na 15.880 korun se posunuly vzhůru akcie tabákové společnosti Philip Morris.

Pohoršily si naproti tomu cenné papíry dodavatele antivirových programů Avast o 0,77 procenta na 180,95 koruny a České zbrojovce klesly o 0,40 procenta na 502 Kč. "Na akciích CZG byla vidět aktivita většího prodejce, který jedním velkým obchodem výrazně zvýšil zobchodované objemy. Zobchodovaly se trojnásobné objemy oproti šestiměsíčnímu průměru," uvedl Štefek.

Kurz české měny:

Předchozí závěr

Dnes kolem 17:00

Kč/EUR

25,24

25,31

Kč/USD

22,43

22,39

 

Zdroj: Patria Online

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

15°C

Dnes je neděle 29. května 2022

Očekáváme v 9:00 14°C

Celá předpověď