Česká měna lehce oslabila, pražská burza zakončila mírným růstem

foto Pražská akciová burza, Burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - Koruna dnes mírně oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Na euro ztratila dva haléře na 25,66 Kč/EUR, vůči dolaru si pohoršila o tři haléře na 22,62 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza zakončila týden mírným růstem, index PX posílil o 0,13 procenta na 1060,23 bodu. Aktivita byla nízká. Dařilo se hlavně mediální CME.

"Zatímco ve čtvrtek koruna vstřebávala nová vyjádření centrálních bankéřů a u toho mírně posilovala, dnes své úspěchy znovu umazávala," popsal vývoj ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Dodal, že i přes dnešní oslabení si koruna v celotýdenním hodnocení připsala zisk. Trhy totiž začínají podle Zeisela znovu věřit, že Česká národní banka bude letos pokračovat ve zvyšování sazeb.

Pražská burza zakončila týden mírným růstem, index PX dnes posílil o 0,13 procenta na 1060,23 bodu. Aktivita na trhu byla nízká, zobchodovaný objem ve 414 milionů korun je výrazně pod denním průměrem. Dařilo se hlavně akciím mediální společnosti CME. Vyplývá to z údajů burzovního webu.

Z finančních titulů si nejlépe vedla Moneta Money Bank, která přidala 1,03 procenta na 78,75 Kč. "Pro její akcie byly pozitivní zprávou návrhy na lepší finanční podmínky zamýšlené akvizice," uvedl analytik Komerční banky Miroslav Frayer. V červeném skončily pojišťovna VIG a Erste Bank. Komerční banka si polepšila o 0,21 procenta na 950 korun.

Vítězem dne se stala CME, jejíž cenné papíry zdražily o 4,44 procenta na 82,40 Kč. Rostla také tabáková společnost Philip Morris ČR, technologická firma Avast a rovněž telekomunikační O2.

Nejhůře dopadly akcie textilky Pegas Nonwovens, když odepsaly 0,74 procenta na 810 korun. Elektrárenská společnost ČEZ si pohoršila o 0,55 procenta na 545 korun, likérka Stock o 0,44 procenta na 67,20 Kč a nápojářská Kofola o 0,33 procenta na 301 korun.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,64 25,66
Kč/USD 22,59 22,62

 

Zdroj: Patria Online

Akcie na pražské burze v týdnu mírně posílily o 0,2 procenta

Akcie na pražské burze v uplynulém týdnu mírně posílily, když index PX stoupl o 0,2 procenta na 1060,2 bodu. Vyplývá to z výsledků burzy. V týdnu se dařilo nejlépe akciím mediální skupiny CME, naopak nejvíce poklesly akcie textilní společnosti PFNonwovens. Předcházející týden české akcie posílily o 1,1 procenta.

Vedle pokračujícího jednání zástupců USA a Číny ohledně obchodní dohody se trh zaměřil na zápis z posledního zasedání americké centrální banky Fed a končící výsledkovou sezonu, uvedl analytik J&T Banky Milan Vaníček. Připomněl, že americké indexy uzavřely týden v lehkém plusu do 0,5 procenta a německý DAX uzavřel rovněž v kladných číslech plus 1,5 procenta. Západní Evropa reagovala kladně na prohlášení Evropské centrální banky, která uvažuje o možné další podpoře úvěrování, dodal. "Domácí index PX za nimi lehce pokulhával především kvůli akciím ČEZ a rakouským finančním institucím," řekl. Jde především o výsledky pojišťovny VIG a Erste Bank. 

Z pohledu celého týdne nejvíce rostly akcie CME, které přidaly 8,6 procenta na 82,4 Kč. Firma těží ze solidních výsledků, které zveřejnila již před několika týdny, a z pozitivního momentu na zámořských trzích. Současně jí pomáhá kladné hodnocení od různých investičních domů.

Naopak nejhůře se dařilo akciím PFNonwovens, které oslabily o 3,1 procenta na 810 Kč. Společnost se obchoduje ve velmi nízkých objemech, a proto každá větší objednávka je znát na pohybu ceny. Žádná kurzotvorná informace zveřejněna nebyla.

Poslední únorový týden by se měl obejít bez výraznějších informací. Nadále se budou sledovat všechny zprávy ohledně jednání USA a Číny či brexitu. "Celkově jsme pro příští týden neutrální a očekáváme, že i odezva indexů bude bez trendu. Podmínkou je přinejmenším odsunutí zvýšení cel mezi USA a Čínou," uzavřel analytik.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 18. června 2019

Očekáváme v 19:00 27°C

Celá předpověď