Česká měna dnes mírně ztrácela na euro i dolar, burza stagnovala

foto Pražská akciová burza, Burzovní palác - ilustrační foto.

Praha - Koruna dnes mírně oslabila k oběma hlavním světovým měnám. Vůči euru si od předchozího závěru pohoršila o čtyři haléře na 25,56 Kč/EUR. Na americký dolar ztratila česká měna tři haléře, a dnes kolem 17:00 se obchodovala v kurzu 22,77 Kč/USD. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Pražská burza dnes stagnovala navzdory posílení většiny hlavních emisí. Index PX sice stoupl, ale pouze o 0,01 procenta na 1051,57 bodu.

Koruně k lepšímu výsledku nepomohly ani dnes zveřejněné údaje o cenách průmyslových výrobců, které v květnu zpomalily meziroční růst na 3,8 procenta. Podle ekonoma společnosti Next finance Vladimíra Pikory čísla ukázala, že inflační tlaky slábnou méně, než se čekalo, a je tedy možné, že někteří členové bankovní rady České národní banky budou hlasovat pro zvýšení úrokových sazeb. "Tím, že koruna oslabila, se ale zdá, že většina trhu chápe, že zvyšovat úrokové sazby v době, kdy ostatní mluví o snížení sazeb, může jen naprostý hlupák," myslí si Pikora.

Člen bankovní rady ČNB Oldřich Dědek ale dnes agentuře Reuters řekl, že nevidí žádný důvod hlasovat pro zvýšení úrokových sazeb příští týden, protože domácí ekonomika zpomaluje a globální sentiment je nakloněn směrem k uvolnění měnové politiky.

Proti koruně dnes působily i technické faktory. "Pro řadu lidí bylo zkrátka rozumné vybrat si zisky," vysvětlil Pikora. Koruna podle něj moc prostoru k posílení nemá.

Pražská burza dnes stagnovala navzdory posílení většiny hlavních emisí. Index PX sice stoupl, ale pouze o 0,01 procenta na 1051,57 bodu. Burzu brzdilo oslabení akcií Komerční banky, Moneta Money Bank a energetické firmy ČEZ, které se podílely na většině dnešního objemu pražských burzovních obchodů.

Oslabující akcie byly mezi hlavními emisemi v menšině. Více než čtyři pětiny z celkového objemu obchodů ale připadly na cenné papíry Komerční banky, Monety a ČEZ, které zlevnily. Akcie Komerční banky odepsaly 0,33 procenta na 901 korun, akcie Monety 0,07 procenta na 75,95 koruny a akcie ČEZ 0,83 procenta na 540 korun.

Akcie ČEZ zároveň zaznamenaly nejvýraznější propad z hlavních emisí. Naopak největšího posílení dosáhly cenné papíry provozovatele horských středisek TMR, a to o 2,60 procenta na 790 korun. Jen od poloviny dubna již akcie TMR postupně zdražily zhruba o 30 korun, a dosáhly tak nejvyšší ceny od října roku 2013.

Kurz české měny:

Předchozí závěr Dnes kolem 17:00
Kč/EUR 25,52 25,56
Kč/USD 22,74 22,77

 

Zdroj: Patria Online

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2019 ČTK

Reklama

10°C

Dnes je čtvrtek 21. listopadu 2019

Očekáváme v 19:00 9°C

Celá předpověď