Fotbalová jednadvacítka na úvod ME remizovala s Itálií 1:1

foto Mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v Celje (Slovinsko), skupina B, utkání ČR - Itálie. Vlevo fotbalista Česka Libor Holík, vpravo Marco Sala z Itálie.

Celje (Slovinsko) - Čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let vstoupili do mistrovství Evropy remízou 1:1 s Itálií. Jednoho z favoritů turnaje poslal ve slovinském Celje do vedení v 31. minutě útočník Gianluca Scamacca, ale v 75. minutě "Lvíčata" díky vlastní brance Giulia Maggioreho vyrovnala. Od 84. minuty dohrávala Itálie bez vyloučeného Sandra Tonaliho, ve čtvrté minutě nastavení uviděl červenou kartu i Riccardo Marchizza.

V sobotu se Češi utkají s domácím Slovinskem, které šampionát hostí s Maďarskem. Skupinu B zakončí o tři dny později soubojem se Španělskem. Obhájce zlata v souběžně hraném zápase zdolal Slovince 3:0. Kvůli pandemii koronaviru se šampionát hraje bez diváků.

Dva nejlepší týmy ze čtyř základních skupin projdou do osmičlenného play off, které se uskuteční ve druhé fázi turnaje od 31. května do 6. června.

"Vstup do turnaje je vždycky důležitý. Itálie je určitě se Španělskem favoritem skupiny. Kluky můžu jenom pochválit za to, že se nezalekli silného soupeře a že máme první bod," řekl na on-line tiskové konferenci trenér Karel Krejčí. "Teď uděláme maximum pro to, abychom se připravili na Slovince a měli ve třetím zápase možnost hrát o čtvrtfinále, to je hlavní cíl," dodal.

V české základní sestavě nastoupil na pozici stopera sparťan Vitík, který si odbyl v jednadvacítce debut. Už po necelých dvou minutách vypálil Scamacca z přímého kopu nad branku.

V 11. minutě po standardní situaci Ladislav Krejčí poslal míč před branku na volného Lingra, jehož vychytal gólman Carnesecchi. "Bohužel jsem nečekal, že mi míč spadne na nohu, odrazil se přímo do gólmana. Škoda, příště třeba bude více štěstí," uvedl Lingr, který následně neskóroval ani po střele zpoza vápna.

Na druhé straně zase Jedlička vyrazil Scamaccovu střelu. Po rohovém kopu italský útočník hlavičkoval do Vitíkovy ruky, rozhodčí ale penaltu neodpískal.

V 31. minutě se Italové prosadili. Šulc na půlce u postranní čáry přišel o míč, kapitán Cutrone přihrál za obranu na Scamaccu, který obehrál vyběhnutého Jedličku a otevřel skóre. Následně Jedlička odvrátil Cutroneho střelu na roh.

Po hodině hry zakončil Scamacca ve vápně těsně vedle. V 70. minutě se prosadil Lingr, kvůli ofsajdu však gól neplatil. Poté Zappa z úhlu zamířil nad.

V 75. minutě se Češi dočkali vyrovnání. Karabec nacentroval z přímého kopu do vápna a záložník Maggiore hlavou přehodil Carnesecchiho.

Vzápětí Jedlička vytáhl Tonaliho střelu z přímého kopu a střídající Bellanova se k odraženému míči nedostal. "Tyhle balony jsou pro gólmany nejhorší. Chtěl jsem nejdřív vyběhnout, ale pak jsem naštěstí zacouval a vyškrábl jsem to na roh," prohlásil Jedlička, který poté zastavil Gabbiovu hlavičku.

V 84. minutě Tanoli přímo před zraky asistenta rozhodčího šlápl na ležícího Šašinku a od hlavního sudího uviděl červenou kartu. Italové však v oslabení paradoxně přidali na tempu a hnali se za rozhodujícím gólem, který naštěstí pro "Lvíčata" nepřišel.

Do rány střídajícího Raspadoriho se vložil Maggiore, vlastní gól ale neodčinil, protože Jedlička pohotově zasáhl. Scamacca zase před vápnem střílel vedle a stejně dopadl i Salův pokus v šestnáctce. Těsně před závěrečným hvizdem uviděl druhou žlutou kartu Marchizza.

"Tým už je dlouho pohromadě a kluci si zvykli, že je Martin (Jedlička) v zápasech drží. Hlavně jeho zásluhou jsme uhráli bod. Hlavně v závěru, kdy jsme se obávali o výsledek, měl řadu momentů, v nichž tým výrazně podržel. Jsme rádi, že ho máme. Prokázal, jak je pro mančaft důležitý a se silnou Itálií máme cenný bod," konstatoval trenér Krejčí.

Hlasy po utkání:

Karel Krejčí (trenér ČR): "Bod musíme brát. Už v první půli Italové ukázali, jaké mají výrazné individuality a skvělé hráče. Zatlačili nás a vyvrcholilo to první brankou. Tam jsem se o nás trošku obával. Paradoxně jsme za stavu 0:0 měli první gólovku my. Kdybychom po standardce vstřelili branku, bylo by to třeba trošku jiné. Postupem času jsme se zvedali. O půli jsme si upřesnili některé věci a dostali jsme do hry víc středové hráče Buchu a Karabce. Přišlo mi, že Italové brání jednogólový výsledek a myslí si, že to mají v kapse. Dali jsme šťastný gól ze standardky, při níž to přilízl italský hráč. Potom to chtěli zlomit a měli tam šance. Báli jsme se o remízu, ale výrazně nás podržel Martin Jedlička v bráně. Za výsledek jsem hrozně rád. Musím klukům poděkovat, že to odmakali."

Zdroj: ČT sport.

Skupina B:

ČR - Itálie 1:1 (0:1)

Branky: 75. vlastní Maggiore - 31. Scamacca. Rozhodčí: Higler - Van Zuilen, Balder (všichni Niz.). ŽK: Vitík, Bucha, Janošek - Zappa, Marchizza, Del Prato. ČK: 84. Tonali, 90.+4 Marchizza (oba Itálie). Bez diváků.

Sestavy:

ČR: Jedlička - Vitík, Chaluš, L. Krejčí - Holík (49. Granečný), Bucha, Karabec (78. Drchal), Sadílek, Šulc - Lingr, Šašinka (89. Janošek). Trenér: K. Krejčí.

Itálie: Carnesecchi - Del Prato, Gabbia, Marchizza - Zappa (73. Bellanova), Frattesi (66. Rovella), Tonali, Maggiore (89. Pobega), Sala - Scamacca, Cutrone (73. Raspadori). Trenér: Nicolato.

Slovinsko - Španělsko 0:3 (0:0)

Branky: 53. Puado, 54. Villar, 89. Miranda.

Sestavy:

Slovinsko: Vekič - Žinič, Zaletel, Brekalo, Kolmanič - Petrovič, Gnezda Čerin - Rogelj (88. Svetlin), Elšnik (72. Prelec), Matko - Celar (59. Medved). Trenér: Ačimovič.

Španělsko: Fernández - Pipa, Guillamón, Cuenca, Miranda - Díaz (83. Beltrán), Puado (69. Pino), Zubimendi (58. Moncayola), Villar, Cucurella (58. García) - Ruiz (83. Goméz). Trenér: De la Fuente.

1. Španělsko 1 1 0 0 3:0 3
2. ČR 1 0 1 0 1:1 1