Česká filharmonie sklidila za Dvořáka dlouhé ovace vestoje

foto Ilustrační foto - Česká filharmonie v pražském Rudolfinu na snímku z 23. prosince 2017.

Praha - Melancholický violoncellový koncert a energická Novosvětská symfonie dnes zahájily 13. ročník hudebního festivalu Dvořákova Praha. Obě tyto světově proslulé skladby vytvořil Antonín Dvořák při svém pobytu ve Spojených státech. Na publiku, jež zaplnilo Rudolfinum, bylo znát, že je po jarní koronavirové pauze na živou hudbu velice natěšené. České filharmonii, kterou řídil její šéfdirigent Semjon Byčkov, dlouze aplaudovalo vestoje.

Dnešní koncert provázela zpřísněná hygienická opatření. Všichni návštěvníci museli mít na rozdíl od hudebníků po celou dobu roušky. Pořadatelé také oddělili přístupy do přízemí a na balkon, čímž vytvořili dva různé sektory.

Po úvodní státní hymně zazněl Koncert pro violoncello a orchestr h moll, v němž se sólového partu zdařile ujal člen orchestru Václav Petr. Jedno z nejniternějších Dvořákových děl zahrál na mistrovský nástroj pocházející z roku 1757, který má v zápůjčce ze soukromé sbírky.

Violoncellový koncert je dílem, jímž se Dvořák loučil se svým tříletým pobytem v USA a dokončil ho až po návratu do Čech v roce 1895. Skladatelovo rozhodnutí zkomponovat koncert pro violoncello bylo podle expertů na jeho tvorbu překvapivé. Tento nástroj prý totiž neuznával jako sólový a údajně o něm řekl, že "nahoře huhňá a dole brumlá". Změnit názor ho přiměl zážitek z vystoupení amerického skladatele a violoncellisty Victora Herberta. Do skladby Dvořák promítl mimo jiné stesk po svých dětech.

 Novosvětská, kterou filharmonici zahráli po přestávce, je patrně nejpopulárnějším Dvořákovým dílem ve světě. Při tvorbě skladby ho silně ovlivnily dojmy z příjezdu do Spojených států a za nejsilnější inspirační zdroj lze považovat písně Afroameričanů.

Skladatelova devátá a zároveň poslední symfonie se zrodila v New Yorku v roce 1893, tedy na vrcholu Dvořákových tvůrčích sil. Na sklonku téhož roku tam byla poprvé uvedena a její úspěch byl okamžitý a trvalý. Hlavní téma Larga zpopulárnělo natolik, že vznikla celá řada jeho instrumentálních i vokálních úprav. Nejznámější z nich je aranžmá s názvem "Goin‘ Home".

Česká filharmonie je s Dvořákem neodmyslitelně spjatá, protože to byl právě slavný skladatel, kdo počátkem roku 1896 dirigoval první koncert tohoto tělesa, a to přímo v Rudolfinu. Od počátku existence festivalu Dvořákova Praha jsou filharmonici jeho rezidenčním orchestrem. Stejný program jako dnes zopakují v Rudolfinu i v sobotu.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

7°C

Dnes je středa 14. dubna 2021

Očekáváme v 3:00 2°C

Celá předpověď