Česká filharmonie dala Smetanovi a Janáčkovi vizuální doprovod

foto Hudební zážitek umocněný vizuálním doprovodem přináší návštěvníkům multimediální instalace Má vlast zblízka a nahlas. Na brněnském výstavišti ji 8. června 2018 slavnostně spustila Česká filharmonie jako součást festivalu Re:publika, který připomíná 100. výročí Československa.

Brno - Hudební zážitek umocněný vizuálním doprovodem přináší návštěvníkům multimediální instalace Má vlast zblízka a nahlas. Na brněnském výstavišti ji slavnostně spustila Česká filharmonie jako součást festivalu Re:publika, který připomíná 100. výročí Československa.

Hudební zážitek umocněný vizuálním doprovodem přináší návštěvníkům multimediální instalace Má vlast zblízka a nahlas. Na brněnském výstavišti ji 8. června 2018 slavnostně spustila Česká filharmonie jako součást festivalu Re:publika, který připomíná 100. výročí Československa. Z reproduktorů zní nahrávka Vltavy Bedřicha Smetany a Sinfonietty Leoše Janáčka. Na plátnech se střídají filmové záběry české krajiny a měst, které převažují u Smetanovy Vltavy, s abstraktními a uměleckými motivy, jichž je víc v obrazovém doprovodu Sinfonietty. Návštěvníci instalaci najdou ve velkém černém stanu v pavilonu A. Z mnoha reproduktorů zní nahrávka Vltavy Bedřicha Smetany a Sinfonietty Leoše Janáčka v podání České filharmonie pod taktovkou Jiřího Bělohlávka.

Ve stanu je navíc devět velkých projekčních ploch umístěných v různých výškách na půdorysu trojcípé hvězdy. Jsou vyrobené z průsvitného plátna, takže zrcadlově převrácený obraz je vidět i z druhé strany. Divák tak může pozorovat najednou 18 obrazů.

Na plátnech se střídají filmové záběry české krajiny a měst, které převažují u Smetanovy Vltavy, s abstraktními a uměleckými motivy, jichž je víc v obrazovém doprovodu Sinfonietty.

Hudební zážitek umocněný vizuálním doprovodem přináší návštěvníkům multimediální instalace Má vlast zblízka a nahlas. Na brněnském výstavišti ji 8. června 2018 slavnostně spustila Česká filharmonie jako součást festivalu Re:publika, který připomíná 100. výročí Československa. Z reproduktorů zní nahrávka Vltavy Bedřicha Smetany a Sinfonietty Leoše Janáčka. Na plátnech se střídají filmové záběry české krajiny a měst, které převažují u Smetanovy Vltavy, s abstraktními a uměleckými motivy, jichž je víc v obrazovém doprovodu Sinfonietty. Richard Slanley z londýnské společnosti 59 Productions, která na instalaci pracovala, doporučil lidem, aby se ve stanu pohybovali a vyzkoušeli si poslech na různých místech. Zvuk se totiž mění, jako by člověk procházel kolem různých nástrojových skupin.

Česká filharmonie uvažovala o podobné instalaci několik let, čekala na vhodnou příležitost, řekl před zahájením ředitel filharmonie David Mareček.

Instalace je příspěvkem filharmonie k oslavám stého výročí založení Československa. V Brně ji lidé zdarma uvidí do 17. června, poté se přesune do Plzně, Prahy, Liberce, Hradce Králové a Ostravy. V Praze bude ve dvoraně Rudolfina. Mohla by se dostat i do zahraničí.

Společnost 59 Productions se proslavila mimo jiné videoprojekcí pro zahajovací ceremoniál olympijských her v Londýně v roce 2012 nebo spoluprací na filmu Válečný kůň.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je pátek 19. října 2018

Očekáváme v 15:00 17°C

Celá předpověď