Česká ekonomika v 3. čtvrtletí zpomalila meziroční pokles

foto Čtvrtletní hodnoty HDP Česka od roku 2013 do roku 2020.

Praha - Česká ekonomika ve 3. čtvrtletí podle zpřesněných údajů Českého statistického úřadu zmírnila meziroční pokles na pět procent z 10,7 procenta ve druhém čtvrtletí, což byl vlivem koronaviru nejhorší výsledek od vzniku samostatné České republiky. Mezičtvrtletně hrubý domácí produkt (HDP) vzrostl o 6,9 procenta, zatímco v předchozím čtvrtletí klesl o 8,5 procenta. Podle analytiků ekonomiku podpořila odložená spotřeba domácností a export, mezičtvrtletní růst ekonomiky ale vnímají jen jako dočasný, zastavila ho podzimní vlna epidemie koronaviru.

Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč uvedl, že lepší výkon ekonomiky ve třetím čtvrtletí v porovnání s druhým kvartálem byl dán uvolňováním protikoronavirových opatření. Podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera je ale relativně příznivý růst české ekonomiky v daném období z dnešního pohledu méně podstatný, protože ho narušila druhá vlna pandemie. "Z titulu obnovených restrikcí tuzemská ekonomika v posledním čtvrtletí letošního roku opět mezičtvrtletně poklesne," uvedl Seidler.

Právě na vývoji ekonomiky ve čtvrtém čtvrtletí bude záviset i celoroční výsledek HDP, jehož pokles ekonomové zatím odhadují na sedm až osm procent.

"Zároveň je nutné zdůraznit, že v meziročním srovnání zůstává produkce ve třetím čtvrtletí ve všech odvětvích s výjimkou zemědělství, IT a veřejného sektoru hluboko pod úrovněmi z roku 2019," upozornil analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.

Podle statistiků k meziročnímu poklesu české ekonomiky přispěla především situace v obchodu, ubytování, pohostinství a průmyslu. Ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet uvedl, že se negativně vyvíjela domácí poptávka, klesly podnikové investice do strojů, zařízení a dopravních prostředků a investice domácností do bydlení. O téměř čtyři procenta byly nižší i spotřební výdaje domácností. Naopak pozitivně k výsledku přispěla zahraniční poptávka.

Vývoz zboží meziročně stoupl o 0,2 procenta a proti předchozímu kvartálu o téměř třetinu. Dovoz zboží meziročně klesl o 1,3 procenta, mezičtvrtletně však posílil o více než pětinu.

Meziroční pokles české ekonomiky ve třetím čtvrtletí byl o 2,4 procentního bodu mírnější, než očekávala ČNB v aktuální prognóze. Podle ředitele sekce měnové centrální banky Petra Krále byl za rozdílem zejména nečekaně kladný příspěvek čistého vývozu k růstu HDP.

"Zveřejněná data potvrzují východisko stávající prognózy ČNB, že po uvolnění většiny epidemiologických omezení během letních měsíců se ekonomika částečně nadechla. Zároveň však dokumentují značné nejistoty plynoucí z bezprecedentního vývoje souvisejícího s pandemií v letošním roce," doplnil Král.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

3°C

Dnes je pátek 22. ledna 2021

Očekáváme v 1:00 0°C

Celá předpověď