Češi založili skupinu Draslovka Global Holding, bude obchodovat s chemií

foto Areál společnosti Draslovka v Kolíně na snímku z 12. července 2021.

Praha - Čeští podnikatelé založili skupinu Draslovka Global Holding, která bude vyrábět a globálně prodávat chemické produkty na bázi kyanidů. Akcionáři do společnosti vložili majetek v hodnotě 15,6 miliardy korun. Její součástí je mimo jiné závod Draslovky v Kolíně, divize Mining Solutions americké společnosti The Chemours Company a firma chce také ve světě postavit tři další továrny. Uvedl to dnes server Seznam Zprávy.

V čele skupiny Draslovka Global Holding stojí Petr Pudil a Pavel Brůžek. Akcionáři jsou rodina Brůžků a investoři BPD Partners, tedy Pudil, Vasil Bobela a Jan Dobrovský. "Jedná se o restrukturalizaci pro další kroky, na nichž pracujeme. Zatím to ale nijak nebudeme komentovat," řekl serveru Pavel Brůžek mladší.

Do nově vzniklé skupiny by měl patřit i podnik na výrobu kyanidu sodného v Jihoafrické republice, který chce Draslovka koupit za 2,23 miliardy korun od společnosti Sasol South Africa Limited. Antimonopolní úřad JAR ale na konci loňského roku spojení zamítl. Negativní stanovisko vydal den před vypršením lhůty na posouzení transakce. Obával se hlavně toho, jaké cenové dopady by spojení obou firem mělo. Podle serveru podnikatelé očekávají, že úřad obchod schválí během letošního roku.

Tři nové továrny na výrobu speciálních chemikálií z kyanovodíku by pak měly mít hodnotu zhruba 250 milionů dolarů (asi 5,4 miliardy korun). Jedna má stát v Nizozemí, další mají vyrůst v USA a Jihoafrické republice.

Podle Seznam Zprávy se má výroba kyanidu draselného v dalších letech zvýšit. V roce 2020 dosáhla jeho výroba celosvětově 1074 kilotun, do roku 2025 se má zvýšit o 6,45 procenta. Chemikálie se spotřebovává při těžbě zlata a stříbra ze surových rud.

Draslovka Holding se zabývá výrobou speciálních chemických látek a vlastními výrobními technologiemi. Vlastní ji čtyři české rodiny. Má víc než 100 let zkušeností s výrobou kyanovodíku a specializuje se na jeho produkci v plně syntetické a vysoce čištěné kapalné podobě. Produkt pak dále zpracovává pro použití v oborech od těžebního průmyslu po zemědělství. V posledních letech se obrat firmy pohyboval kolem 80 milionů dolarů (zhruba 1,8 miliardy Kč).

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je čtvrtek 19. května 2022

Očekáváme v 19:00 23°C

Celá předpověď