Češi za tři čtvrtletí nakoupili kryptoměny za čtyři miliardy Kč

foto Logo digitální měny bitcoin.

Praha - Češi nakoupili za tři čtvrtletí kryptoměny za více než čtyři miliardy korun. Znamená to meziroční zvýšení obchodů téměř o 100 procent. Dominantní měnou zůstává bitcoin. Jeho kurz se ale za poslední rok zvýšil více než čtyřnásobně na současných 43.700 dolarů, tedy asi 957.000 Kč. ČTK to řekl ředitel společnosti Bit.plus Martin Stránský.

Objemy obchodů v samotném září přesáhly 200 milionů korun a byly jen mírně vyšší než v letních měsících. Proti loňsku však jde o nárůst na dvojnásobek. Bitcoin letos dosáhl svého historického maxima, kdy se v dubnu obchodoval za více než 63.000 USD. Naopak na začátku roku a v druhé polovině července byl jeho kurz jen okolo 30.000 USD. Během srpna se kurz bitcoinu zvýšil o téměř 20.000 USD a atakoval hranici 50.000 dolarů (1,076 milionu Kč). Ethereum za rok vyrostlo z necelých 350 dolarů na současných 3000 USD.

"Zatímco v srpnu bitcoin a další kryptoměny rostly pod vlivem pozitivních zpráv, v září převládaly spíše ty negativní. Asi nejzásadnější byl krok Číny, která zakázala na svém území s bitcoiny obchodovat," dodal Stránský.

Podle ředitele prodeje Wood&Company Petra Beneše roste nejen zájem o kryptoměny, ale i o samotný počet kryptoměn. Většina ale nenajde širšího uplatnění. "V druhé polovině letošního roku investoři nejvíce věřili Solaně, která mezi půlkou července a začátkem září vzrostla téměř desetinásobně. Zisk ve výši tisíc procent za dva měsíce, to je velké lákadlo pro celou řadu spekulantů, protože touha po rychlém zbohatnutí je jedním z motorů růstu oblíbenosti kryptoměn," podotkl Beneš.

Zájem o kryptoměny táhne podle Beneše nejen touha po zbohatnutí, ale také nedůvěra ve státem řízené měny, jako jsou dolar nebo euro. Kryptoměny se totiž vymykají jakékoliv ekonomické teorii opírající se o standardní pojmy jako úrokové sazby, inflaci anebo řízení měnové politiky centrálních bank. Žijí si svým vlastním neregulovaným životem, který je závislý jen a pouze na důvěře jejich investorů, dodal Beneš.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

14°C

Dnes je čtvrtek 29. září 2022

Očekáváme v 9:00 11°C

Celá předpověď