Češi ve světě: Dva góly Zoubka, Wagner ukončil sérii

foto Štefan Maixner z Petržalky a Miroslav Barčík ze Žiliny (vpravo) v utkání druhého kola slovenské fotbalové Corgoň ligy, které se hrálo 31. července v Žilině.

PRAHA - Český fotbalista David Zoubek výrazně přispěl k výhře Dynama Minsk v utkání běloruské ligy nad Belšinou Bobrujsk 5:0. Třicetiletý záložník, který se trefil poprvé v sezoně, skóroval dvakrát během deseti minut a v nastaveném čase přihrál ještě na gól Razinovi.

Mattersburg ukončil po dvaceti utkáních neporazitelnost Paschingu v rakouské lize, který naposledy prohrál 22. listopadu doma s Austrií 2:4. Výhru 3:0 otevřel svým premiérovým gólem v tomto ročníku René Wagner. "Zaslouženě jsme vyhráli. To byla skvělá přihrávka od Didiho (Kühbauera). Nový systém 4-4-2 by měl velmi dobře fungovat už proti Austrii. Musíme teď toto vítězství potvrdit ziskem bodu z venku," řekl po utkání český kanonýr.

Marek Kincl pomohl gólem Rapidu k bodu ve vídeňském derby s Austrií. Znovuzrozený kanonýr skóroval ve všech kolech a vede pořadí střelců rakouské ligy.

Mistrovská Žilina vstoupila do ligové sezony drtivou výhrou 5:1 nad Artmedií, skóre otevřel už v osmé minutě po skrumáži před brankou Benjamin Vomáčka. Púchov prohrál v Trnavě 1:3, po dobrém začátku přibrzdil hosty gól domácích, který přišel po chybném vyběhnutí zkušeného Tomáše Bernadyho. Púchov měl šance na vyrovnání, aktivní byl Pavel Besta, jenž sám zakončoval a připravoval šance pro spoluhráče. Definitivní šance Púchova pohřbil vlastní gól Jambora.

"Začátek nám vyšel, byli jsme fotbalovější. Upozorňoval jsem hráče na standardní situace domácích, první gól jsme dostali po chybě Jambora a následném rohu. Druhý gól jsme si dali sami, což rozhodlo střetnutí. Potom se hrálo nahoru-dolů, ale znovu jsme doplatili na defenzivní chyby. Zápas jsme si prohráli po nesplnění úkolů v obraně," řekl český trenér Pavel Vrba po utkání agentuře SITA.

Ve druhé lize Nitra rozdrtila v úvodním kole Senec 4:1, skóre uzavřel Luděk Zdráhal. O týden později prohrála v Michalovcích 0:1, když se Jan Nečas po akci Ráka se Zdráhalem netrefil zblízka do branky.

Šachtar Doněck vyhrál v ukrajinské lize na půdě dalšího těžkého soupeře (Dněpropetrovsku), o týden později vyhrál v derby nad Metalurgem a jako jediný tým zůstal bez ztráty bodu. Jan Laštůvka poprvé kapituloval až ve třetím kole (už v 6. minutě) a v závěru utkání se činil, aby znovu neinkasoval.

Saturn remizoval v ruské lize s moskevským Torpedem 1:1, Antonín Kinský dostal vyrovnávací gól v 88. minutě z penalty od Budylina.

Německo

3. liga - sever
1. kolo:
Kiel - Hamburk (am.) 0:2 (Pavel Dobrý nenastoupil)
Wuppertal - St. Pauli 0:1 (Aleš Kohout odehrál 90 minut)

Polsko

1. kolo:
Wisla Plock - Górnik Zabrze 0:0 ( trenér Werner Lička)
Polonia Varšava - Groclin Dyskobolia Grodzisk odloženo na 23.10. (Radek Mynář, Radim Sáblík)
Pogoň Štětín - Legia Varšava 1:2 (trenér Pavel Malura)
Zaglebie Lubin - Cracovia Krakov 2:5 (David Kalousek odehrál 90 minut, Petr Pokorný odehrál 90 minut)

2. liga
1. kolo:
Stasiak Ostrowiec - MKS Mlawa 5:2 (Vítězslav Mooc odehrál 76 minut)

Rakousko

3. kolo:
Mattersburg - Pasching 3:0 (René Wagner odehrál 77 minut, ve 44. minutě otevřel skóre a dostal žlutou kartu - Patrik Ježek odehrál 69 minut a dostal žlutou kartu)
Austria Vídeň - Rapid Vídeň 1:1 (Libor Sionko odehrál 90 minut, dostal žlutou kartu a podle agentury APA byl jedním z nejlepších hráčů svého týmu, Štěpán Vachoušek odehrál 65 minut - Tomáš Došek odehrál 80 minut, Marek Kincl odehrál 90 minut, ve 12. minutě otevřel skóre a podle agentury APA byl jedním z nejlepších hráčů svého týmu, Ladislav Maier odchytal 90 minut)

Slovensko

1. kolo:
Artmedia Bratislava - Inter Bratislava 2:1 (Aleš Hellebrand, Radek Krejčík a Daniel Tchuř nenastoupili)
MFK Žilina - Trnava odloženo na 14.8. (Benjamin Vomáčka odehrál minut)
ZTS Dubnica - Matador Púchov 2:0 (Tomáš Mazouch nenastoupil, Martin Švestka odehrál 90 minut - trenér Pavel Vrba, Tomáš Bernady odchytal 90 minut, Aleš Besta odehrál 90 minut, Michal Prokeš odehrál 90 minut)
Dukla Banská Bystrica - AS Trenčín 2:1 (Miloš Buchta nechytal)
Rimavská Sobota - MFK Ružomberok 2:0 (Jiří Pospíšil odehrál 90 minut)

2. kolo:
MŠK Žilina - Artmedia Bratislava 5:1 (Benjamin Vomáčka odehrál 90 minut a v 8. minutě otevřel skóre - Aleš Hellebrand, Radek Krejčík a Daniel Tchuř nenastoupili)
Trnava - Matador Púchov 3:1 (trenér Pavel Vrba, Tomáš Bernady odchytal 90 minut, Aleš Besta odehrál 90 minut, Michal Prokeš odehrál 90 minut)
AS Trenčín - Rimavská Sobota 1:0 (Miloš Buchta nechytal)
MFK Ružomberok - ZTS Dubnica 0:2 (Jiří Pospíšil odehrál 90 minut - Tomáš Mazouch nenastoupil, Martin Švestka odehrál 90 minut)

2. liga
1. kolo:
Nitra - Senec 4:1 (Jan Nečas odehrál 90 minut, Luděk Zdráhal nastoupil v 51. minutě a v 84. minutě uzavřel skóre - Libor Bosák odehrál 90 minut)
Dunajská Streda - Šaĺa 1:0 (Jiří Kobr odchytal 90 minut)

2. kolo:
Michalovce - Nitra 1:0 (Jan Nečas odehrál 59 minut, Luděk Zdráhal odehrál 90 minut)
Senec - Rapid Ružinov Bratislava 4:0 (Libor Bosák odehrál 83 minut)
Prešov - Dunajská Streda 0:0 (Jiří Kobr odchytal 90 minut)

Švýcarsko

2. liga
1. kolo:
Sion - Baulmes 1:1 (Jan Berger nenastoupil)

Ukrajina

3. kolo:
Dněpr Dněpropetrovsk - Šachtar Doněck 1:3 (Tomáš Hübschman nenastoupil, Jan Laštůvka odchytal 90 minut)

4. kolo:
Šachtar Doněck - Metalurg Doněck 3:0 (Tomáš Hübschman nenastoupil, Jan Laštůvka odchytal 90 minut)

Ligy hrané systémem jaro-podzim:

Bělorusko

1. kolo: (15. dubna)
Belšina Bobrujsk - Dynamo Minsk 1:3 (David Zoubek odehrál 45 minut)

2. kolo: (19. dubna)
Dynamo Minsk - Daryda (minský region) 2:2 (David Zoubek nenastoupil)

3. kolo: (23. dubna)
Slavia Mozyr - Dynamo Minsk 1:3 (David Zoubek nenastoupil)

4. kolo: (2. května)
Dynamo Brest - Dynamo Minsk 0:3 (David Zoubek nastoupil v 46. minutě)

5. kolo: (6. května)
Dynamo Minsk - Torpedo-SKA Minsk 0:1 (David Zoubek nastoupil v 69. minutě)

6. kolo: (10. května)
Naftan Novopolock - Dynamo Minsk 1:3 (David Zoubek nastoupil v 71. minutě)

7. kolo: (19. května)
Dynamo Minsk - Neman Grodno 1:0 (David Zoubek odehrál 70 minut)

8. kolo: (7. června)
Gomel - Dynamo Minsk 2:0 (David Zoubek odehrál 45 minut)

9. kolo: (12. června)
Dynamo Minsk - MTZ-RIPO Minsk 1:0 (David Zoubek odehrál 90 minut)
Video z průniku Zoubka si můžete stáhnout zde: (1,2 MB AVI), (2,5 MB MPEG)

10. kolo: (16. června)
Dněpr-Transmaš Mogiljev - Dynamo Minsk 0:1 (David Zoubek odehrál 90 minut)

11. kolo: (24. června)
Torpedo Žodino - Dynamo Minsk 0:1 (David Zoubek nastoupil v 65. minutě a dostal žlutou kartu)

12. kolo: (30. června)
Zvezda Minsk - Dynamo Minsk 0:3 (David Zoubek nastoupil v 18. minutě)

13. kolo: (7. července)
Dynamo Minsk - Šachťor Soligorsk 1:0 (David Zoubek nastoupil v 76. minutě)

14. kolo:
BATE Borisov - Dynamo Minsk odloženo (David Zoubek)

15. kolo: (21. července)
Dynamo Minsk - Lokomotiv Vitebsk 2:1 (David Zoubek nenastoupil)

16. kolo: (1. srpna)
Dynamo Minsk - Belšina Bobrujsk 5:0 (David Zoubek nastoupil v 54. minutě, v 67. a 77. minutě zvyšoval na 3:0 a 4:0)

Island

12. kolo:
Vikingur Reykjavík - KR Reykjavík 1:2 (Petr Podzemský nenastoupil)

Kazachstán

23. kolo:
Šachťor Karaganda - Irtyš Pavlodar 1:0 (Lubomír Kubica odehrál 90 minut, Tomáš Šťástka nenastoupil)

24. kolo:
Irtyš Pavlodar - Alma-Ata 0:0 (Lubomír Kubica odehrál 90 minut, Tomáš Šťástka nenastoupil)

Lotyšsko

15. kolo:
FK Ventspils - Jurmala 4:0 (Tomáš Hejdůšek odehrál 90 minut, Jiří Krohmer nenastoupil)

16. kolo:
Dinaburg - FK Ventspils 0:2 (Tomáš Hejdůšek odehrál 90 minut, Jiří Krohmer odehrál 90 minut)
FK Riga - SK Ditton 1:1 (Jaroslav Kolínek odehrál 90 minut)

Rusko

18. kolo:
Lokomotiv Moskva - Dynamo Moskva 2:1 (Martin Hašek, Martin Zbončák a Stanislav Vlček nenastoupili)
CSKA Moskva - Rubin Kazaň 1:0 (Jiří Jarošík nenastoupil - Tomáš Čížek odehrál 60 minut, Richard Dostálek odehrál 54 minut, Jiří Novotný odehrál 90 minut, Adam Petrouš nenastoupil)
Saturn Ramenskoje - Torpedo Moskva 1:1 (Antonín Kinský odchytal 90 minut, Roman Lengyel nenastoupil)
Kubaň Krasnodar - Spartak Moskva odloženo na 4.8. (Martin Jiránek, Aleš Urbánek)
Alania Vladikavkaz - Zenit Petrohrad 0:3 (Erich Brabec odehrál 90 minut a dostal žlutou kartu - trenéři Vlastimil Petržela, Vladimír Borovička, Lukáš Hartig odehrál 78 minut a dostal žlutou kartu, Martin Horák odehrál 45 minut a dostal žlutou kartu, Pavel Mareš odehrál 90 minut, Radek Šírl nenastoupil)

Dohrávka 17. kolo:
Spartak Moskva - Rostov na Donu 1:0 (Martin Jiránek a Aleš Urbánek nenastoupili)