Češi v listopadu rekordně měnili dodavatele elektřiny a plynu

foto Zásuvka, zástrčka. Ilustrační foto.

Praha - Operátor trhu s elektřinou (OTE) v listopadu zaregistroval podle serveru Ekonomický deník.cz rekordní počet změn dodavatele energií. Ze statistiky na webu OTE vyplynulo, že dodavatele elektřiny v tento měsíc změnilo 161.721 odběratelů, dosud nejvíce změn v jednom měsíci bylo v lednu 2019, téměř 129.000. U plynu operátor provedl 110.290 změn dodavatele, v dřívějších měsících jich dělal maximálně třetinu. Důvodem byl masivní odchod zákazníků z finančně nevýhodného režimu dodavatele poslední instance, kde se ocitli po krachu svého původního dodavatele energií.

Do režimu dodavatele poslední instance (DPI) spadli například zákazníci společnosti Bohemia Energy, která oznámila ukončení své činnosti v polovině října a zdůvodnila to extrémním růstem energií na velkoobchodních trzích. Skupina dodávala elektřinu více než 600.000 zákazníků, plyn téměř 300.000. Následně oznámila konec dodávek elektřiny a plynu například firma Ray Energy, dodávající energie téměř 3000 zákazníků.

Právě maloodběratelů, tedy zejména domácností, se podle Ekonomického deníku týkala v listopadu většina převodů dodavatele elektřiny. V menší míře měnili dodavatele malé firmy a podnikatelé.

Dodávky v režimu DPI zajišťují v případě elektrické energie ČEZ Prodej, E.ON Energie a Pražská energetika, u plynu innogy Energie, E.ON Energie a Pražská plynárenská. Z režimu DPI pak zákazníci postupně přechází na klasické smlouvy u dodavatelů energií.

Reklama

Právě zveřejněno

Všechny zprávy

Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2022 ČTK

Reklama

21°C

Dnes je neděle 22. května 2022

Očekáváme v 21:00 14°C

Celá předpověď