Češi se kvůli omezením vytratili z Vysokých Tater

foto Ilustrační foto - Vysoké Tatry

Bratislava - Čeští turisté se po zařazení své země na slovenský seznam rizikových států v souvislosti s šířením nového koronaviru vytratili z Vysokých Tater. Pro cestovní ruch v nejvyšším pohoří Slovenska to znamená značný výpadek návštěvnosti, Češi totiž dříve v Tatrách tvořili nejpočetnější skupinu zahraničích návštěvníků. ČTK to dnes řekla výkonná ředitelka oblastní organizace cestovního ruchu ve Vysokých Tatrách Lucia Blašková.

Zařazení Česka mezi rizikové země v praxi znamená, že lidé při cestách z České republiky na Slovensko až na výjimky už asi měsíc musejí mít negativní výsledek testu na koronavirus, aby se na Slovensku vyhnuli karanténě.

"Nepochybně to mělo drastický vliv na návštěvnost Tater. Češtinu je zde nyní slyšet jen místy," uvedla Blašková k dopadu zmíněného opatření na cestovní ruch v Tatrách.

Vysoké Tatry patřily před koronavirovou krizí k oblíbeným cílům českých turistů, ročně jich tam podle Blaškové jezdily desítky tisíc. Chybějící česká klientela podle ní představuje výrazný propad v návštěvnosti, protože slovenští turisté výpadek zahraniční klientely pokrýt nedokážou.

Blašková řekla, že novou vlnu rušení rezervací od hostů zaznamenaly hotely v Tatrách v těchto dnech, kdy by se jinak mohly konat i například konference a kongresy. Důvodem jsou nová opatření hygieniků po rekordních nárůstech počtu zjištěných případů infikovaných koronavirem na Slovensku. Od čtvrtka musejí být uzavřena také wellness centra, restaurace nesmějí podávat jídlo ve svých vnitřních prostorách, zakázány jsou hromadné akce i shromažďování více než šesti osob.

Turisté z Česka dlouhodobě představovali nejpočetnější skupinu hostů v hotelech a v dalších ubytovacích zařízeních na Slovensku. Například loni se v zemi ubytovalo 2,48 milionu hostů ze zahraničí, z toho přes 777.000 návštěvníků bylo z Česka.

Kvůli koronaviru už byla omezena mezinárodní osobní vlaková doprava mezi Českem a Slovenskem. Letiště v Košicích pak oznámilo, že aerolinky Ryanair pozastaví lety mezi Košicemi a Prahou, poslední let je naplánován na pondělí.

Představitelé slovenské vlády tento týden ohlásili zvláštní program pomoci pro podnikatele v cestovních ruchu na zmírnění negativních dopadů pandemie. Právě cestovní ruch patří v souvislosti s koronavirem mezi nejvíce zasažená odvětví ekonomiky Slovenska. Po potvrzení prvního případu infekce letos v březnu úřady uzavřely také ubytovací zařízení, podnikatelé pak mohli obnovit všechny služby cestovního ruchu v červnu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2021 ČTK

Reklama

2°C

Dnes je pondělí 25. ledna 2021

Očekáváme v 15:00 1°C

Celá předpověď